Premier chce odbyć męską rozmowę z RPP

Lesław Kretowicz
03-01-2002, 00:00

Jutro mija równo miesiąc, kiedy premier Leszek Miller wypowiedział otwartą wojnę Radzie Polityki Pieniężnej. Dotychczasowe potyczki polityków z bankiem centralnym nie miały wyraźnego zwycięzcy — premier stawia kolejne warunki, a rada realizuje własną politykę monetarną.

Wczoraj odbyła się kolejna runda w walce polityków z RPP. Premier Leszek Miller wystosował pismo do prezesa NBP i jednocześnie szefa rady z prośbą o spotkanie z RPP. Celem spotkania jest omówienie sytuacji gospodarczej, po nim rząd wyrazi stanowisko wobec projektu nowelizacji ustawy o NBP. Wicepremier Marek Pol podkreślił, że najważniejszym wyzwaniem dla rządu jest pobudzenie wzrostu gospodarczego. Jednak, zdaniem Rady Ministrów, obecna polityka RPP nie stwarza szans na szybką realizację tego celu. Jednocześnie rząd ogłosił, że jego przedstawiciel nie będzie uczestniczył w pracach RPP.

Spotkanie polityków z radą ma umożliwić stronom konfliktu poznanie swoich argumentów oraz wypracowanie kompromisu pomiędzy polityką fiskalną i monetarną. Będzie to jednak bardzo trudne. Politycy mogą być głusi na argumenty ekonomistów z RPP, zwłaszcza przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Dobrze, że chociaż autory- tet ekonomiczny w gabinecie Leszka Millera, czyli Marek Belka, jest przeciwnikiem ograniczenia niezależności NBP i RPP.

List premiera jest w rzeczywistości kolejną groźbą wobec RPP. Sama prośba o spotkanie nie jest niczym nowym w praktyce politycznej, nawet w trwającym konflikcie. Rada już kilkakrotnie o takie spotkanie prosiła, ale nie udało się znaleźć odpowiadającego rządowi terminu. Precedensem jest natomiast stawianie niezależnemu konstytucyjnie organowi warunków przez proszącego. Leszek Miller tradycyjnie pokazał swoją twardą rękę wyznaczając nieprzekraczalny termin „męskiej rozmowy” do 12 stycznia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Premier chce odbyć męską rozmowę z RPP