Premier chciałby rozmawiać z prezesem Unicredito

Polska Agencja Prasowa SA
06-03-2006, 12:21

Premier Kazimierz Marcinkiewicz poinformował w poniedziałek, że nie ma w tym tygodniu zaplanowanego spotkania z prezesem UniCredito Alessandro Profumo, ale chciałby z nim rozmawiać na temat fuzji Pekao SA z BPH.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz poinformował w poniedziałek, że nie ma w tym tygodniu zaplanowanego spotkania z prezesem UniCredito Alessandro Profumo, ale chciałby z nim rozmawiać na temat fuzji Pekao SA z BPH.

    "Nie mam zaplanowanego w tym tygodniu spotkania z prezesem Profumo, ale chciałbym w najbliższym czasie spotkać się i podjąć już rozmowy" - powiedział premier w radiowej Trójce.

    "Zawsze są możliwe rozmowy, rozmowy prowadzą do kompromisu. Chcemy doprowadzić do załagodzenia sytuacji, ale jednocześnie mamy pewność, że musimy stosować prawo, które w Polsce obowiązuje" - podkreślił Marcinkiewicz.

    Odnosząc się do piątkowej decyzji Komisji Europejskiej, która potwierdziła, że jest zdecydowana wstąpić na drogę prawną przeciwko Polsce w związku z blokowaniem fuzji banków Pekao SA i BPH, których akcjonariuszem jest włoski bank UniCredito, premier podkreślił, że Polska działa zgodnie z prawem.

    "Jesteśmy przekonani, że działamy nie tylko zgodnie z prawem, ale że musimy tak działać. Bo mamy podpisaną umowę - skarb państwa z Unicredito - na prywatyzację banku Pekao SA. W tej umowie jest klauzula, którą bank UniCredito podpisał - że nie będzie dokonywał zakupu innych banków na terenie Polski. Gdybyśmy my nie pilnowali tej umowy, jej wykonania, moglibyśmy być uznani za tych, którzy nie pilnują polskich interesów i łamią polskie prawo" - powiedział Marcinkiewicz.

    "Nie możemy tego robić i nie może nas do łamania prawa zmusić nawet UE" - dodał premier.

    Polska nie chce zgodzić się na fuzję dwóch polskich banków, powołując się na art. 3 umowy prywatyzacyjnej banku Pekao SA. Stanowi on, że UniCredito, tak długo jak będzie posiadało przynajmniej 10 proc. akcji Pekao SA, nie będzie pośrednio ani bezpośrednio zaangażowany w Polsce w działalność gospodarczą, która byłaby konkurencyjna pod jakimkolwiek względem w stosunku do jakiejkolwiek działalności gospodarczej prowadzonej przez Pekao SA.

    Spór polskiego rządu z Komisją w sprawie fuzji rozpoczął się wraz ze zgodą KE z 18 października zeszłego roku na połączenie włoskiego banku UniCredito z niemieckim HVB. W jej efekcie UniCredito, który jest właścicielem 52,9 proc. akcji Pekao SA, ma również 71,03 proc. akcji BPH, bo przed fuzją ten pakiet akcji BPH należał do HVB.

    Pod koniec grudnia MSP zażądało, powołując się na zapisy o zakazie konkurencji w umowie prywatyzacyjnej Pekao SA, by UniCredito sprzedało należące do niego akcje BPH. Pod koniec stycznia powtórzyło to żądanie, dając włoskiemu akcjonariuszowi 3 miesiące na jego realizację.

    Po pierwszym przedstawieniu żądania przez MSP, UniCredito oświadczyło, że nie złamało umowy prywatyzacyjnej, zaś przyłączenie BPH do Pekao SA wzmocni pozycję Pekao SA. Uważa też, iż zakaz konkurencji nie jest przeszkodą dla połączenia firm o zasięgu międzynarodowym.

    8 marca Komisja Nadzoru Bankowego ma rozpatrywać wniosek UniCredito o zgodę na wykonywanie prawa głosu z posiadanych 71,2 proc. akcji BPH. Zgoda KNB jest niezbędna do przeprowadzenia fuzji dwóch polskich banków.

    Ministerstwo Skarbu Państwa skierowało do KNB wniosek o dopuszczenie resortu w charakterze strony do udziału w tym postępowaniu. MSP chce, by KNB odmówiła zgody na wykonywanie przez UniCredito prawa głosu z akcji BPH.

    W lutym Polska zaskarżyła decyzje KE w sprawie zgody na fuzję UniCredito i HVB do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. KE podkreśla jednak, że skarga nie zwalnia Polski z obowiązku wykonania decyzji.

    W piątek KE potwierdziła, że jest zdecydowana wstąpić na drogę prawną przeciwko Polsce w związku z blokowaniem fuzji banków Pekao SA i BPH. Decyzja ma zapaść na najbliższym posiedzeniu KE w środę 8 marca. KE ma wszcząć dwa postępowania: z zakresu prawa o ochronie konkurencji oraz rynku wewnętrznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Premier chciałby rozmawiać z prezesem Unicredito