Premier Czech o przyjęciu euro

PAP
opublikowano: 29-01-2016, 16:23

Republika Czeska nie powinna ustalać terminu przyjęcia euro, zanim nie poprawi stanu swych finansów publicznych i nie podwyższy poziomu życia względem wysoko rozwiniętych państw Unii Europejskiej - oświadczył w piątek czeski premier Bohuslav Sobotka.

"Wciąż jeszcze mamy deficyt budżetów publicznych i wciąż jeszcze mamy wysokie bezrobocie w szeregu regionów, i istnieje wielka różnica w dochodach naszych obywateli względem państw używających euro, przede wszystkim Niemiec i Austrii" - powiedział Sobotka dziennikarzom na zorganizowanej w Pradze konferencji w sprawie przyjęcia euro.

Dodał, że Czechy potrzebują w związku z tym więcej czasu. "Dopóki nie uzyskamy zrównoważonych budżetów i nie posuniemy naprzód konwergencji (zbliżania poziomu Czech do poziomu w UE), nie powinniśmy ustalać terminu przyjęcia euro" - zaznaczył.

Uczestniczący w konferencji gubernator (prezes) Czeskiego Banku Narodowego Miroslav Singer wskazał, że przygotowanie Czech do wejścia do strefy euro w porównaniu z wcześniejszymi latami poprawiło się, ale nadal nie można ocenić go jako wystarczającego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu