Premier do prezydenta: Ustawa o ogrodach działkowych do TK

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-08-2005, 19:25

Premier zwrócił się do prezydenta z prośbą o rozważenie możliwości skierowania do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych w celu zbadania jej zgodności z konstytucją - poinformowało w piątek PAP Centrum Informacyjne Rządu.

Premier zwrócił się do prezydenta z prośbą o rozważenie możliwości skierowania do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych w celu zbadania jej zgodności z konstytucją - poinformowało w piątek PAP Centrum Informacyjne Rządu.

    Z podobnym apelem zwróciła się wcześniej (27 lipca) do prezydenta Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Według niej, ustawa rozszerza monopol Polskiego Związku Działkowców (PZD) i nadaje mu uprawnienia większe od samorządowych.

    Jak napisano w stanowisku Komisji Wspólnej, "samodzielność PZD poddana została ochronie sądowej, która zgodnie z art. 165 Konstytucji RP przysługuje jedynie jednostkom samorządu terytorialnego". Według Komisji, organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego zostały zobligowane ustawą do tworzenia warunków prawnych, przestrzennych i ekonomicznych dla rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych, które prowadzi PZD.

    Zgodnie z proponowanymi przepisami, samorządy będą miały obowiązek rekultywacji i melioracji gruntów. Gmina będzie zobowiązana do doprowadzenia do ogródków działkowych dróg dojazdowych, energii elektrycznej, zaopatrzenia w wodę, zapewnienia dostępu do komunikacji publicznej oraz utrzymania porządku na terenach przyległych do działek.

    Komisja podkreśliła, że przepisy ustawy proponują wprowadzenie regulacji już dwukrotnie zaskarżanych do Trybunału Konstytucyjnego, który uznał je za wadliwe. Jeżeli Prezydent podpisze ustawę, samorządy natychmiast ją zaskarżą.

    Zgodnie z kontrowersyjnymi zapisami, grunty stanowiące własność Skarbu Państwa lub samorządów i przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego pod rodzinne ogrody działkowe, przekazuje się nieodpłatnie w użytkowanie Polskiemu Związkowi Działkowców.

    Grunty mogą być też oddawane Związkowi, również nieodpłatnie, w użytkowanie wieczyste. "Zatem ustawa nie przewiduje możliwości przekazywania praw do gruntów na rzecz innych organizacji zrzeszających działkowców" - uzasadniają członkowie Komisji. TK stwierdził, że takie działanie jest niezgodne z konstytucją. Autorzy stanowiska podkreślili, że w ustawie brak jest zapisów dopuszczających inne, oprócz PZD stowarzyszenia do zakładania iprowadzenia rodzinnych ogrodów działkowych.

    Obecnie obowiązują przepisy ustawy z 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach działkowych. Przepisy te "są archaiczne i należałoby dokonać ich zmiany". Jednak proponowane w ustawie zapisy "nie tylko nie rozwiązują istniejących problemów, ale te problemy utrzymują" - czytamy w stanowisku.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane