Premier: rozmowy prezydenta w Kazachstanie trudne, ale owocne

29-03-2007, 13:41

Rozmowy prezydenta Lecha Kaczyńskiego w  Kazachstanie są trudne, ale owocne - powiedział w czwartek premier Jarosław Kaczyński. Jak ocenił, tam jednak "warto prowadzić rozmowy".

Wypowiedź premiera jest komentarzem do oświadczenia prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, który po spotkaniu z Lechem Kaczyńskim powiedział, że do projektu ropociągu Odessa-Brody-Płock- Gdańsk należy obowiązkowo włączyć Rosję.

"Nie mam jeszcze żadnych sprawozdań z tych rozmów, ale była jedna rozmowa telefoniczna z prezydentem, który mówi o trudnych, ale owocnych rozmowach" - poinformował na konferencji prasowej J. Kaczyński.

Jak dodał, kiedy prezydent wróci "z tej wyprawy, to on dowie się ostatecznie jak to wyglądało".

Premier przyznał, że Polska zdaje sobie sprawę, że sytuacja strategiczna państw Azji Centralnej, w tym Kazachstanu, jest określona m.in. przez sieć rurociągów. "I my z tymi realiami się liczymy. Nie należy sądzić, że ktoś tam jechał, nie wiedząc jak jest" - podkreślił szef rządu.

Z kolei prezydent L. Kaczyński powiedział w czwartek w stolicy Kazachstanu Astanie, że tranzyt kazachskiej ropy rurociągiem Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest realny, nie jest "mrzonką".

W rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z prezydentem Kazachstanu, L. Kaczyński przyznał, że podczas rozmowy w cztery oczy, Nazarbajew wspomniał o rosyjskim elemencie projektu, jako wartym uwzględnienia "z przyczyn technicznych".

Uruchomienie rurociągu na odcinku Brody-Płock, wykorzystującego ropę naftową ze złóż Morza Kaspijskiego, miałoby zdywersyfikować dostawy tego surowca do Polski i w efekcie częściowo uniezależnić nasz kraj od dostaw z Rosji.

Magistrala Odessa-Brody, biegnąca z portu Odessa nad Morzem Czarnym do miejscowości Brody na zachodzie Ukrainy, w pobliżu granicy z Polską, została ukończona w 2002 roku. Obecnie rurociąg ten tłoczy rosyjską ropę w kierunku Morza Czarnego. Odcinek rurociągu do Płocka i Gdańska jest w sferze planów. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Premier: rozmowy prezydenta w Kazachstanie trudne, ale owocne