Premier Singh uspokaja zagranicznych inwestorów

PAP
30-08-2013, 15:27

Premier Indii Manmohan Singh zapewnił w piątek zagranicznych inwestorów, że nie rozważa wprowadzenia wobec nich kontroli przepływu kapitału jako środka, który miałby pomóc w ustabilizowaniu indyjskiej rupii.

Kursy akcji spadły w Indiach w ciągu trzech miesięcy o ponad 10 proc., a rupia straciła w tym roku jedną szóstą swej wartości wobec dolara amerykańskiego. Spadek kursu indyjskiej waluty był szczególnie duży w ostatnim miesiącu.

Singh przyznał w parlamencie, że spadek kursu rupii "był szokiem", ale podkreślił, że rząd nie zamierza reagować na to wprowadzaniem kontroli kapitału, ani odchodzeniem od reform gospodarczych. Powiedział, że słabość indyjskiej waluty jest w znacznej mierze skutkiem wielkiego deficytu rachunku bieżącego; deficyt ten jest z kolei spowodowany wielkim importem złota oraz wzrostem cen importowanego węgla i ropy.

Associated Press odnotowuje, że rząd podniósł opodatkowanie złota i podwyższył oprocentowanie depozytów, aby powstrzymać wypływ pieniądza. Wprowadzono też nowe limity transferu pieniędzy za granicę przez indyjskie firmy i osoby indywidualne. Wywołało to obawy, że ograniczeniami tymi mogą zostać objęci także cudzoziemcy inwestujący w Indiach.

Rząd Indii poinformował w piątek, że w drugim kwartale br. wzrost gospodarczy spadł do 4,4 proc., co jest najniższym tempem od czasu globalnego kryzysu finansowego; w roku finansowym, ktory zakończył się w marcu PKB Indii wzrósł o 5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Premier Singh uspokaja zagranicznych inwestorów