Premier: staramy się, by nowa propozycja budżetu UE była lepsza

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-12-2005, 12:43

Polski rząd stara się, aby nowa propozycja budżetu unijnego na lata 2007-13 była dla Polski korzystniejsza - powiedział w piątek premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Polski rząd stara się, aby nowa propozycja budżetu unijnego na lata 2007-13 była dla Polski korzystniejsza - powiedział w piątek premier Kazimierz Marcinkiewicz.

    W piątek w Sejmie przedstawi informację na temat budżetu UE na lata 2007-2013.

    Dotychczasowa propozycja brytyjska przewidywała, że Polska w ciągu siedmiu lat otrzymałaby 56 mld euro w ramach funduszy strukturalnych i spójności. Luksemburczycy, którzy przewodniczyli UE w I półroczu, proponowali 61,6 mld euro. Wlk. Brytania chce doprowadzić do kompromisu budżetowego na szczycie europejskim 15 i 16 grudnia. Porozumienie wymaga jednomyślnej zgody 25 państw członkowskich.

    W rozmowie z dziennikarzami w Sejmie Marcinkiewicz podkreślił, że cieszy się z poparcia naszego krytycznego stanowiska wobec tego projektu przez wszystkie kraje, poza prezydencją brytyjską. "Cieszymy się też, że prezydencja brytyjska przedstawi nową propozycję, staramy się, by była ona korzystniejsza" - dodał.

    Pytany czy wie, jaka będzie kolejna propozycja Londynu premier powiedział: "Prowadzimy intensywne prace także z innymi krajami nad tym, by ta nowa propozycja była lepsza, a na tym polegają negocjacje, że nie rozmawiamy przez media".

    Zdaniem premiera, cały czas jest "jakaś szansa" na to, by budżet przyjąć w trakcie prezydencji brytyjskiej, która kończy się z końcem roku. "Choć oczywiście - zaznaczył - taki budżet, jaki był do tej pory przedstawiony, jest dla nas nie do przyjęcia".

    W czwartek prezydent Francji Jacques Chirac i kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdzili swoje negatywne stanowisko wobec brytyjskiej propozycji budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane