Premier: Sytuacja finansowa NFZ jest stabilna

Polska Agencja Prasowa SA
22-07-2005, 17:44

Po piątkowym spotkaniu z prezesem NFZ Jerzym Millerem i szefem resortu zdrowia Markiem Balickim premier Marek Belka powiedział, że sytuacja finansowa Narodowego Funduszu Zdrowia jest stabilna - nie ma ani nadmiaru środków, ani zagrożenia pogorszeniem sytuacji.

Po piątkowym spotkaniu z prezesem NFZ Jerzym Millerem i szefem resortu zdrowia Markiem Balickim premier Marek Belka powiedział, że sytuacja finansowa Narodowego Funduszu Zdrowia jest stabilna - nie ma ani nadmiaru środków, ani zagrożenia pogorszeniem sytuacji.

"Wręcz przeciwnie, w drugiej połowie roku możemy spodziewać się jej poprawy" - powiedział Belka. Podkreślił, że już teraz dokonywane są przesunięcia i zmiany w planie finansowym. Dodał, że "pewne środki, znaczące środki" przekazane zostaną w najbliższym czasie do wojewódzkich oddziałów NFZ. Będą nimi dysponować ich dyrektorzy, którzy będą mogli przeznaczyć je na te cele, które są najistotniejsze.

Premier zaznaczył, że ma nadzieję, że część środków zostanie przeznaczona na onkologię, która jest "zdecydowanym priorytetem w polityce zdrowotnej państwa". 

Belka poinformował, że uczestnicy spotkania umówili się na kolejne, które będzie dotyczyć m.in. finansowania służby zdrowia w kolejnym roku. Piątkowe spotkanie określił jako spokojne i rzeczowe. "Nie doszukacie się państwo ani personalnych motywów, ani grymasów indywidualnych; tylko odpowiedzialność za to co się robi. Jestem bardzo z tej rozmowy zadowolony i myślę, że powinni być zadowoleni przede wszystkim pacjenci" - powiedział na zakończenie premier.

Podobne odczucia po miał po spotkaniu Miller. "Jestem zadowolony, że usiedliśmy sobie i wyjaśniliśmy różnice poglądów. Bardzo cieszy mnie też decyzja premiera, który zwrócił się do ministra finansów, żeby ten przyjrzał się finansom NFZ i to w dwóch aspektach: stanu aktualnego oraz prognoz i przychodów oraz kosztów w bieżącym roku" - powiedział w piątek PAP szef NFZ.

Podkreślił, że ministerialna kontrola jest dla niego istotna, ponieważ dokonają jej "fachowcy".

Prezes przypomniał, że przesunięcia w planie finansowym, o których mówił premier to te same przesunięcia, o które NFZ wnioskował już w czerwcu. Wyjaśnił, że zostaną one uruchomione dopiero teraz, bowiem dotąd trwały procedury zatwierdzenia wniosku.

Miller pytany, czy w obecnej sytuacji odbędzie się zaplanowane na środę posiedzenie Rady Funduszu, która miała rozpatrzyć wniosek ministra Balickiego o odwołanie go z funkcji prezesa NFZ powiedział, że "odbędzie się, ale w innym celu". "Z tego co ja wiem Rada spotka się dla omówienia bieżącej sytuacji w Funduszu" - powiedział Miller.

Do chwili ukazania się tej depeszy PAP nie udało się uzyskać wypowiedzi  Balickiego po piątkowym spotkaniu.

Minister Balicki zawiesił w czwartek wniosek o odwołanie prezesa NFZ. Zdecydował o tym po informacji, że stan finansów Funduszu zbada Najwyższa Izba Kontroli oraz po zaproponowaniu przez premiera spotkania z kierownictwem resortu i NFZ.

Wniosek o odwołanie Millera minister złożył w środę do Rady NFZ, która ma prawo powoływania i odwoływania prezesa. Zarzucił Millerowi, że ma tendencję do gromadzenia pieniędzy zamiast wydawania ich na świadczenia medyczne; wskazał też na nieprawidłowości w finansowaniu leczenia hormonem wzrostu, leczenia po przeszczepach oraz leczenia onkologicznego. Prezes Funduszu nie zgadza się z tymi zarzutami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Premier: Sytuacja finansowa NFZ jest stabilna