Presja na spadek cen złota może jeszcze potrwać

Paweł Grubiak - członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI, ISB
opublikowano: 30-07-2015, 10:50

Od historycznego szczytu osiągniętego w 2011 roku na poziomie przekraczającym 1900 USD za uncję, notowania złota zaczęły kierować się na południe. Ich obecny poziom, poniżej 1100 USD za uncję, jest już o ponad 40% niższy od rekordu sprzed ponad czterech lat. I niewykluczone, że niedźwiedzie na rynku złota nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

W zasadzie cały lipiec jest póki co okresem spadku cen żółtego kruszcu, przy czym najbardziej pamiętny był poniedziałek w ubiegłym tygodniu, kiedy to w ciągu zaledwie kilku minut w czasie trwania sesji w Chinach, ceny złota tąpnęły o kilkadziesiąt dolarów na uncji. Od tamtego czasu cena złota jest znacznie stabilniejsza, ale i tak znajduje się pod wyraźną presją podaży.

Ta presja wynika głównie z siły amerykańskiego dolara, która zwiększyła się po wczorajszym komunikacie po posiedzeniu FOMC. Amerykańska Rezerwa Federalna rozczarowała pod tym względem, że nie przedstawiła żadnych klarownych wskazówek świadczących o tym, kiedy mogłoby dojść do pierwszej podwyżki stóp procentowych w USA od 2006 roku. Przedstawiciele Fed ocenili jednak, że amerykańska gospodarka w ostatnich miesiącach podniosła się ze spowolnienia w pierwszym kwartale i obecnie "rozwija się w umiarkowanym tempie". To zostało odczytane jako sugestia, że podwyżka we wrześniu jest możliwa – co z kolei pozytywnie wpłynęło na wartość amerykańskiego dolara i negatywnie wpłynęło na cenę złota.

Spadkom notowań złota sprzyja także sytuacja fundamentalna na tym rynku. W opublikowanym we wtorek przez GFMS/Reuters raporcie dotyczącym rynku złota w II kwartale br., podano, że w analizowanym czasie popyt na ten kruszec był najniższy od 6 lat. Przyczyną tak słabego wyniku było odwrócenie się od złota konsumentów i inwestorów w Chinach – ci w II kwartale woleli lokować kapitał na rynkach akcji. Z kolei import złota do Indii spadł o 10% do najniższego poziomu od 5 kwartałów. W rezultacie, nadwyżka na rynku złota w II kwartale była największa od 2010 r.

Dzisiaj rano cena złota kontynuuje spadki. Za najbliższy poziom wsparcia można uznać okolice 1071 USD za uncję, czyli śródsesyjne minimum z poprzedniego poniedziałku.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Grubiak - członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI, ISB

Polecane