Presja podaży na GPW

Waldemar Borowski
opublikowano: 27-01-2009, 11:03

Poniedziałkowe bardzo mocne wzrosty na  wielu spółkach z WIG20 prowokują dzisiaj inwestorów do realizacji zysków. Indeks blue chipów ma spore kłopoty z przedarciem się do zielonej strefy i z  podtrzymaniem fali zwyżkowej. Bykom jak dotąd nie udaje się zneutralizować podaży.

Duża presja sprzedających panuje na akcjach KGHM. Poranny spadek ceny miedzi na londyńskiej LME wytraca argumenty za kontynuowaniem dobrej passy tej spółki. Ponownie w grupie outsiderów znajduje się PKN Orlen. Nawet lepsze zachowanie się ropy naftowej na rynkach towarowych nie może przełożyć się na zmianę trendu na tej spółce. Rosnące obawy o wyniki naszych firm petrochemicznych wyraźnie biorą górę nad poprawą zewnętrznego otoczenia dla sektora naftowego. Wielkiej euforii u akcjonariuszy nie wywołała informacja Parkietu, o wizycie jednego z największych koncernów farmaceutycznych w zakładach Biotonu w Macierzyszu. Podejrzenia padły na Sanofi- Aventis. Trudno jednak spekulować, czy ma to związek z ewentualnym przejęciem naszej spółki biotechnologicznej, czy też powody są z goła inne.

W gronie mniejszych firm bardzo dobrze radzą sobie papiery Ganta. Deweloper poinformował o sprzedaży w poprzednim kwartale 210 mieszkań, co jest najwyższą wartością w historii tej spółki. Znaczne wzrosty notuje dzisiaj także Petrolinvest.

Polscy inwestorzy czekają na decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Wydaje się jednak, że tylko obniżenie głównej stopy referencyjnej o 75 pkt. bazowych zrobiłoby pozytywne wrażenie na rynku.

Największe parkiety w Europie także mają poważne trudności z utrzymaniem pozytywnych sentymentów. Kupujący otrzymali wsparcie w postaci wyższego odczytu indeksu Ifo, obrazującego nastroje niemieckich przedsiębiorców w styczniu, który wzrósł do 83 pkt.  Jednak zmiana w stosunku do poprzedniego miesiąca jest czysto kosmetyczna. Z zadowoleniem został przyjęty również lepszy od oczekiwań wynik Siemensa. Przeciwko kontynuacji wzrostów przemawiają wczorajsze- bardzo słabe raporty amerykańskich spółek- które poza McDonald’s praktycznie wszystkie rozczarowały. To nie otwiera dobrych perspektyw przed dzisiejszą serią raportów zza oceanu.
Ostatnie gwałtowne zmiany wycen firm ze składu indeksu WIG20 wskazują, że i tym razem możemy być świadkami podobnej sytuacji i niekonwencjonalnego zachowania nawet w stosunku do pozostałych parkietów. Tym razem jednak  wiara w kierunek północny na zakończenie sesji na GPW, jest bardziej ograniczona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Waldemar Borowski

Polecane