Presja z rynku walutowego

Adam Stańczak, analityk DM BOŚ
opublikowano: 11-06-2021, 18:38

Finałowa sesja tygodnia skończyła się spadkiem WIG20 o 0,55 procent. Przecena w Warszawie kontrastowała ze wzrostem DAX-a o 0,78 procent i spokojnymi notowaniami na Wall Street.

Relatywna słabość rynku polskiego były w dużej mierze pochodną reakcji graczy na osłabienie złotego, które przyspieszyło po konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego. Kolejne sygnały o powielaniu przez RPP polityki największych banków centralnych i w pewnym sensie upór na temat przejściowości wysokiej inflacji położyły się cieniem na rynku złotego, który w trakcie zamykania notowań przez GPW tracił ponad 1 procent do dolara amerykańskiego i 0,5 procent do euro.

W istocie korelacja pomiędzy słabością złotego i WIG20 była dziś wysoka i w sumie mało zaskakująca, a wręcz oczekiwana, gdy uwzględni się ruchy walut na przestrzeni ostatnich sesji. Przecenie i presji z rynku walutowego oparły się spółki CD Projekt i KGHM. Pierwsza od pewnego czasu szuka swojej ścieżki po dynamicznej przecenie w kontrze do rynku, a KGHM posilała się zwyżką cen miedzi na rynkach światowych. W skali tygodnia WIG20 stracił ponad 1,3 procent, co koresponduje ze spadkiem złotego do dolara o 1,3 procent. Dla technicznie zorientowanych graczy rynek wchodzi w nowy tydzień z czytelnym ostrzeżeniem przed korektą, do której zachęca zawahanie popytu w rejonie 2300-2280 pkt.

W praktyce warto liczyć się z cofnięciem w rejony 2200 pkt. i 2154 pkt., ale nie warto tracić z pola uwagi faktu, iż kolejny tydzień w Warszawie zdominuje rozliczenie czerwcowej serii kontraktów terminowych. Konsekwencją będzie wstrzymywanie się od transakcji przez graczy, którzy nie chcą się zderzyć z rynkiem terminowym i dawka szumu technicznego, która zredukuje wiarygodność sygnałów wysyłanych przez wykres. Warto zatem liczyć się ze scenariuszem, w którym na powrót wiarygodnego handlu trzeba będzie poczekać aż do 25 czerwca.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane