Prezes ECB tylko straszy

JKW
08-08-2008, 00:00

Czesi obniżyli cenę pieniądza, bo uwiera ich zbyt silna korona. Bank Anglii i Euroland nie ruszyły oprocentowania.

Czesi obniżyli cenę pieniądza, bo uwiera ich zbyt silna korona. Bank Anglii i Euroland nie ruszyły oprocentowania.

Wczoraj zapadły decyzje o sto- pach procentowych w 17 krajach Unii Europejskiej: w strefie euro, Wielkiej Brytanii i Czechach.

— Inflacja jest na podwyższonym poziomie, dlatego pozostawiliśmy stopy procentowe bez zmian — powiedział Jean-Claude Trichet, prezes Europejskiego Banku Centralnego (ECB).

Główna stopa — zgodnie z prognozami analityków — nadal wynosi 4,25 proc. Do złagodzenia polityki pieniężnej nie przekonało władz banku nawet głębsze od spodziewanego spowolnienie gospodarcze Eurolandu.

— Sprawdza się czarny scenariusz. Busola ECB ma jednak tylko jedną igłę. Wskazuje on konieczność walki z inflacją i temu celowi podporządkowane są nasze działania. Stymulowanie rozwoju gospodarczego nie jest zadaniem banku — tłumaczy Jean-Claud Trichet.

Zdaniem Rafała Beneckiego, ekonomisty ING BSK, szef ECB mimo wszystko bacznie obserwuje kondycję gospodarki.

— Prezes starał się sprawić wrażenie, że jest twardym zwolennikiem walki z inflacją i nie zawaha się podnieść stóp. Taka jastrzębia wypowiedź ogranicza oczekiwania inflacyjne. Jednak przy obecnym wzroście gospodarczym podwyżek nie będzie — uważa ekonomista ING BSK.

Zgodnie z prognozami zachował się też Bank Anglii: pozostawił stopy bez zmian (główna 5 proc.). Analityków zaskoczył za to Narodowy Bank Czech. Obniżył stopy procentowe o 25 pkt baz. (główna od dziś wynosi 3,50 proc.). Taki ruch był jednak brany pod uwagę, ponieważ po lipcowym posiedzeniu prezes banku zwracał uwagę na zbyt dużą siłę waluty i potrzebę cięcia stóp procentowych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Prezes ECB tylko straszy