Prezes KUKE przyszedł z rynku

aktualizacja: 17-07-2017, 17:36

Były wiceprezes Avivy będzie kierował Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, która od pół roku nie miała szefa.

Już wiadomo, kto będzie dbał o ubezpieczenie eksportu polskich przedsiębiorców. Walne zgromadzenie akcjonariuszy Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) powołało na fotel prezesa Piotra Antkiewicza, menedżera z dwudziestoletnim doświadczeniem w biznesie – i, co nie tak częste w ostatnim czasie w przypadku państwowych spółek, z zerowym doświadczeniem partyjnym.

Piotr Antkiewicz
Zobacz więcej

Piotr Antkiewicz

KUKE

Na walnym decydujący głos należał do przedstawicieli wicepremiera Mateusza Morawieckiego (ministerstwo rozwoju ma 63,3 proc. akcji, reszta należy do Banku Gospodarstwa Krajowego).

- Rozwój eksportu jest jednym z priorytetów rządu i jednym z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Coraz więcej naszych firm, szczególnie małych i średnich, rozważa wejście na rynki zagraniczne. Dlatego rośnie rola KUKE, ale i wyzwania, które stoją przed tą instytucją. Wszystkie usprawnienia organizacyjne, jak również integracja w ramach grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, sprawiają, że działania KUKE nabierają nowej dynamiki – mówi Mateusz Morawiecki.

Nowy prezes KUKE karierę w ubezpieczeniach zaczynał ponad dwie dekady temu od podstaw - pracy w roli agenta w Warcie. Potem przez osiem lat był związany z grupą Volkswagena, w której rozwijał struktury sprzedażowe produktów ubezpieczeniowych. W CV ma też dwa lata pracy w grupie Genworth Financial i pięć w BNP Paribas. W 2013 r. został członkiem zarządu Avivy ds. bancassurance. Na stanowisku wytrwał dwa lata, ostatnio zajmował się działalnością doradczą. Z wykształcenia jest prawnikiem, ukończył studia doktoranckie. Na profilu zawodowym w serwisie LinkedIn pisze o sobie, że jego „pasją jest burzenie tradycyjnego myślenia".

- Na czele KUKE stanie doświadczony menadżer z sukcesami, który przyniesie do grupy PFR najlepsze praktyki ze świata bankowo-ubezpieczeniowego, w szczególności z zakresu przeprowadzenia procesu transformacji i dążenia do innowacji - mówi Paweł Borys, prezes PFR.

KUKE nie miało prezesa od końca stycznia, gdy rezygnację po zaledwie roku pracy złożył Marek Czerski. W zarządzie obecnie zasiada troje menedżerów: Katarzyna Kowalska, Piotr Stolarczyk (typowany wcześniej na zastępcę Marka Czerskiego) i Janusz Władyczak.

KUKE, które stało się jednym z filarów PFR, ma do odegrania ważną rolę w „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju". Zgodnie z jej zapisami KUKE ma „zintensyfikować działania, mające na celu stworzenie oferty ubezpieczeniowej, dedykowanej najmniejszym podmiotom gospodarczym oraz produktów, pozwalających zabezpieczać transakcje o wyższym niż standardowy poziomie ryzyka".

W pierwszym kwartale tego roku wartość ubezpieczonego obrotu eksportowego w ramach krótkoterminowych ubezpieczeń, gwarantowanych przez skarb państwa, wzrosła o 12 proc., do 451 mln zł. O 22 proc. wzrosła natomiast wartość udzielonych gwarancji ubezpieczeniowych.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Prezes KUKE przyszedł z rynku