Prezes KUKE przyszedł z rynku

opublikowano: 17-07-2017, 22:00

Były wiceprezes Avivy będzie kierował Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, która od pół roku nie miała szefa.

Już wiadomo, kto będzie dbał o ubezpieczenie eksportu polskich przedsiębiorców. Walne zgromadzenie akcjonariuszy Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) powołało na fotel prezesa Piotra Antkiewicza, menedżera z dwudziestoletnim doświadczeniem w biznesie — i, co nie tak częste w ostatnim czasie w przypadku państwowych spółek, z zerowym doświadczeniem partyjnym. Na walnym decydujący głos należał do przedstawicieli wicepremiera Mateusza Morawieckiego (Ministerstwo Rozwoju ma 63,3 proc. akcji, reszta należy do Banku Gospodarstwa Krajowego). — Rozwój eksportu jest jednym z priorytetów rządu i jednym z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Coraz więcej naszych firm, szczególnie małych i średnich, rozważa wejście na rynki zagraniczne. Dlatego rośnie rola KUKE, ale też wyzwania, które stoją przed tą instytucją. Wszystkie usprawnienia organizacyjne, jak również integracja w ramach grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, sprawiają, że działania KUKE nabierają nowej dynamiki — mówi Mateusz Morawiecki. Nowy prezes KUKE karierę w ubezpieczeniach zaczynał ponad dwie dekady temu od podstaw — pracy w roli agenta w Warcie. Potem przez osiem lat był związany z grupą Volkswagena, w której rozwijał struktury sprzedażowe produktów ubezpieczeniowych. W CV ma też dwa lata pracy w grupie Genworth Financial i pięć w BNP Paribas. W 2013 r. został członkiem zarządu Avivy ds. bancassurance. Na stanowisku wytrwał dwa lata, ostatnio zajmował się działalnością doradczą. Z wykształcenia jest prawnikiem, ukończył studia doktoranckie. Na profilu zawodowym w serwisie LinkedIn pisze o sobie, że jego „pasją jest burzenie tradycyjnego myślenia”.

SPRAWDZI SIĘ NA PAŃSTWOWYM: Piotr Antkiewicz, który zostanie prezesem KUKE (o ile zgodzi się na to KNF), dotychczas nie miał doświadczenia w pracy dla państwa. Przez ponad dwie dekady robił natomiast karierę na rynku ubezpieczeniowym, dochodząc do stanowiska wiceprezesa Avivy.
Zobacz więcej

SPRAWDZI SIĘ NA PAŃSTWOWYM: Piotr Antkiewicz, który zostanie prezesem KUKE (o ile zgodzi się na to KNF), dotychczas nie miał doświadczenia w pracy dla państwa. Przez ponad dwie dekady robił natomiast karierę na rynku ubezpieczeniowym, dochodząc do stanowiska wiceprezesa Avivy. Fot. ARC

— Na czele KUKE stanie doświadczony menedżer z sukcesami, który przyniesie do grupy PFR najlepsze praktyki ze świata bankowo-ubezpieczeniowego, w szczególności z zakresu przeprowadzenia procesu transformacji i dążenia do innowacji — mówi Paweł Borys, prezes PFR. KUKE nie miała prezesa od końca stycznia, gdy rezygnację po zaledwie roku pracy złożył Marek Czerski. W zarządzie obecnie zasiada troje menedżerów: Katarzyna Kowalska, Piotr Stolarczyk (typowany wcześniej na zastępcę Marka Czerskiego) i Janusz Władyczak. KUKE, która stała się jednym z filarów PFR, ma do odegrania ważną rolę w Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Zgodnie z jej zapisami KUKE ma „zintensyfikować działania, mające na celu stworzenie oferty ubezpieczeniowej, dedykowanej najmniejszym podmiotom gospodarczym oraz produktów, pozwalających zabezpieczać transakcje o wyższym niż standardowy poziomie ryzyka”. W pierwszym kwartale tego roku wartość ubezpieczonego obrotu eksportowego w ramach krótkoterminowych ubezpieczeń, gwarantowanych przez skarb państwa, wzrosła o 12 proc., do 451 mln zł. O 22 proc. wzrosła natomiast wartość udzielonych gwarancji ubezpieczeniowych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Prezes KUKE przyszedł z rynku