Prezes PGNiG Termiki przechodzi do PGE

opublikowano: 13-11-2017, 16:04
aktualizacja: 13-11-2017, 16:05

Wojciech Dąbrowski, prezes ciepłowniczej PGNiG Termika, pokieruje aktywami energetyczno-ciepłowniczymi przejętymi przez PGE od EDF - wynika z informacji "PB".

Dziś PGE, największa firma energetyczna w Polsce, stała się właścicielem polskich aktywów francuskiego koncernu EDF. EDF Polska zmieni wkrótce nazwę na PGE Energia Ciepła, a na czele firmy stanie Wojciech Dąbrowski, obecny prezes PGNiG Termika. PGNiG Termika to ciepłownicze ramię gazowej grupy PGNiG.

Wojciech Dąbrowski (rocznik 1972) jest prezesem Termiki od stycznia 2016 r. Wcześniej, od 2011 r., pełnił funkcję wiceprezesa ZEC Wołomin. Poza tym był m.in. wojewodą mazowieckim z ramienia PiS. Jego późniejsza nominacja na stanowisko w ZEC Wołomin wzbudziła medialne kontrowersje, ponieważ nie miał wówczas doświadczenia w biznesie.

Ostateczna wartość wydatków PGE na przejęcie aktywów EDF wyniosła 4,27 mld zł. Przychody spółek będących przedmiotem transakcji wyniosły w 2016 r. ponad 5 mld zł, a zysk EBITDA przekroczył 1 mld zł.

Grupa PGE staje się teraz numerem jeden zarówno na rynku energii, jak i na rynku produkcji ciepła systemowego dostarczanego w ramach miejskich sieci ciepłowniczych. PGE podkreśla, że przejęcie ośmiu elektrociepłowni w największych polskich aglomeracjach pozwoli na ekspansję geograficzną wewnątrz kraju i dostęp do 4,5 mln potencjalnych klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu