Prezes PKN Orlen zostanie odwołany w czwartek - media

opublikowano: 16-01-2007, 09:35

Według mediów, następcą Igora Chalupca w PKN Orlen będzie Piotr Kownacki, obecny wiceprezes PKN ds. audytu i regulacji.

Premier Jarosław Kaczyński zgodził się na zdymisjonowanie prezesa PKN Orlen Igora Chalupca, podał we wtorek „Dziennik”, powołując się na nieoficjalne informacje. Także inne gazety podały nieoficjalną informację, że Chalupec najprawdopodobniej zostanie odwołany przez zdominowaną przez Skarb Państwa radę nadzorczą koncernu w najbliższy czwartek.

Jednakże „Dziennik” podał, że Chalupec zachowa stanowisko prezesa w niedawno przejętej przez Orlen litewskiej rafinerii w Możejkach, natomiast według „Gazety Wyborczej” straci on oba stanowiska.

Według mediów, następcą Chalupca w Orlenie będzie Piotr Kownacki, obecny wiceprezes PKN ds. audytu i regulacji, wprowadzony do koncernu na życzenie ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego.

Kownacki jest prawnikiem, przez 13 lat był wiceprezesem Najwyższej Izby Kontroli (NIK), a w latach 1999-2001 – członkiem zarządu Banku Ochrony Środowiska. Od wielu lat jest bliskim współpracownikiem obecnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wcześniej media spekulowały, że Chalupec cieszy się poparciem prezydenta. Oczekiwano, że do dymisji nie dojdzie do czasu zakończenia przejęcia Możejek – nastąpiło to przed kilkoma tygodniami.

Z kolei “Parkiet” napisał, powołując się również na nieoficjalne informacje, że na razie Chalupec nie zostanie odwołany, natomiast w czwartek posadę ma stracić wiceprezes Orlenu Cezary Smorszczewski, odpowiedzialny za inwestycje zagraniczne. Jednak według innych gazet zachowa on swoje stanowisko.

Rzecznik prasowy PKN Orlen Dawid Piekarz powiedział jedynie „Dz”, że rada nadzorcza koncernu ma zająć się w czwartek m.in. zmianami w zarządzie.

„Gazeta Prawna” podała, że pod koniec stycznia stanowisko może stracić prezes drugiej polskiej firmy naftowej – Grupy Lotos, Paweł Olechnowicz.

Obecnie należąca w 100% do Skarbu Państwa Nafta Polska ma 51,91% akcji Lotosu, natomiast Skarb Państwa bezpośrednio kontroluje dalsze 6,93% akcji. W przypadku Orlenu jest to odpowiednio 17,32% i 10,20%. (ISB)

tom

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane