Prezes UOKiK nie powinien zastępować sądu

opublikowano: 25-03-2015, 00:00

Zapowiedź nowych kompetencji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wywołuje obawy przedsiębiorców.

Konfederacja Lewiatan uważa np., że ostrożnie należy podejść do przyznania mu prawa orzekania o abuzywności klauzul umownych. Miałby w tej sprawie wydawać decyzję administracyjną, od której przedsiębiorca mógłby się odwołać. Radca prawny Bartosz Wyżykowski, ekspert Lewiatana, podkreśla, że uznanie postanowień wzorców umów za niedozwolone ma ogromny wpływ na kształt praw i obowiązków w stosunkach między podmiotami prywatnymi. W jego ocenie, powinny być one rozstrzygane przez sądy, a nie organ administracji publicznej.

— Pozwala to na zachowanie bezstronności i każdorazowe wyważenie interesów konsumentów i przedsiębiorców — mówi ekspert Lewiatana.

Powołuje się m.in. na podobne stanowisko prezentowane w orzecznictwie, np. w uchwale Sądu Najwyższego z 13 grudnia 2013 r. (sygn. III CZP 73/13).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu