Prezesi banków nie dbają o wizerunek w mediach

Analizę informacji o prezesach banków, podawanych od 1 sierpnia 2007 r. do 31 lipca 2008 r. w mediach elektronicznych, przeprowadziły NewsPoint i portal Bankier.pl.
opublikowano: 03-11-2008, 00:00

Spośród szefów banków najczęściej w internecie w latach 2007-08 pojawiali się prezesi Pekao i PKO BP.

Spośród szefów banków najczęściej w internecie w latach 2007-08 pojawiali się prezesi Pekao i PKO BP.

Najczęściej wymienianym szefem banku był Jan Krzysztof Bielecki, prezes Pekao. Pisano o nim nie tylko w kontekście ekonomicznym, wynikającym z jego stanowiska, ale także politycznym — jako byłym premierze i osobie blisko związanej z liberalnymi kręgami solidarnościowymi. O Jerzym Pruskim, prezesie PKO BP, wspominano tylko w aspekcie finansowym.

Z analizy jakościowej, obejmującej kwiecień, maj i czerwiec 2008 r., wynika, że nazwiska prezesów banków występowały zazwyczaj w kontekście komunikacji prowadzonej przez ich działy PR. Wskazuje na to duża liczba powtarzających się tekstów o identycznej strukturze i jej bardziej korporacyjny niż produktowy charakter.

Co tak naprawdę wynika z raportu?

— Takie badania tylko zaciemniają wizerunek prezesów, a nie go tworzą. Świadczą raczej o jakości pracy działów PR w bankach. W przeciwieństwie do polityków, sportowców czy przedstawicieli innych branż żaden bankowiec, z wyjątkiem Jana Krzysztofa Bieleckiego, szefa Pekao, i kiedyś Józefa Wancera, szefa Banku BPH, nie pracuje nad swoim obrazem w mediach — krytycznie komentuje Eryk Mistewicz, ekspert ds. wizerunku.

I dodaje, że w czasach, gdy oprocentowanie w bankach i jego wyliczanie jest niezrozumiałe dla przeciętnego Kowalskiego, właśnie wizerunek prezesa będzie decydował o tym, z której oferty skorzystamy.

— Osobowość szefa odzwierciedla tożsamość banku. Który z nich pierwszy to zrozumie, ten wygra — twierdzi Eryk Mistewicz.

Analizę informacji o prezesach banków, podawanych od 1 sierpnia 2007 r.

do 31 lipca 2008 r. w mediach elektronicznych,

przeprowadziły NewsPoint i portal Bankier.pl.

Bankowcy w sieci

Prezes, bank Liczba publikacji 2007-08 r.

Jan Krzysztof Bielecki, Pekao 1378

Jerzy Pruski, PKO BP 950

Józef Wancer, Bank BPH 609

Mariusz Grendowicz, BRE Bank 516

Bogusław Kott, Bank Millennium 244

Brunon Bartkiewicz, ING 201

Sławomir Sikora, Citibank Handlowy 192

Mateusz Morawiecki, BZ WBK 189

Jacek Bartkiewicz, BGŻ 170

Jarosław Dowbaj, Getin 133

Włodzimierz Kiciński, Nordea 106

Wojciech Sobieraj, Alior 92

Kazimierz Stańczak, Polbank 89

Mariusz Karpiński, BWE 76

Piotr Czarnecki, Raiffeisen 73

Maciej Bardan, Kredyt Bank 68

Łukasz Chojnacki, Eurobank 33

Romuald Szeliga, Lukas Bank 3

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Analizę informacji o prezesach banków, podawanych od 1 sierpnia 2007 r. do 31 lipca 2008 r. w mediach elektronicznych, przeprowadziły NewsPoint i portal Bankier.pl.

Polecane