Prezesi oskarżeni o wyłudzenie dotacji

Maria Trepińska
opublikowano: 01-03-2006, 00:00

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciw m.in. prezesowi i członkowi zarządu spółki. Nie przyznają się do winy. Firmę przejmuje PBG.

Po kilkumiesięcznym śledztwie, które prowadziła Prokuratura Rejonowa Katowice Centrum, w ubiegłym tygodniu do sądu wpłynął akt oskarżenia w sprawie dotyczącej rzekomego wyłudzenia dotacji z resortu gospodarki oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Na ławie oskarżonych zasiądą m.in. Józef T., prezes Hydrobudowy Śląsk (HŚ), oraz Jarosław D., jego zastępca. Prokuratura zarzuca im m.in. działanie na szkodę spółki. Dołączy do nich Barbara K. — od kilku miesięcy w areszcie, która zasłynęła z handlu węglem i powiązań z politykami. Została oskarżona o próbę wyłudzenia około 2 mln zł dotacji na usuwanie szkód górniczych. Oskarżonym grozi od 5 do 8 lat więzienia. Nie przyznają się do winy.

Różne racje

HŚ podjęła współpracę z Barbarą K. w październiku 2003 r. Moderator, jej firma konsultingowa, oferowała giełdowej spółce w zamian za prowizję uzyskanie dotacji na usuwanie szkód górniczych z resortu gospodarki i NFOŚiGW. HŚ oczekiwała m.in. zapłaty za wykonane roboty przy regulacji rzeki Rawy w Katowicach. Według prokuratury, szefowie HŚ narazili firmę na szkodę znacznej wartości, podpisując niekorzystną umowę z Barbarą K. Dotacje były bowiem przyznane i niepotrzebny był pośrednik. Poza tym Barbara K. powoływała się na „dobre kontakty” z Jackiem Piechotą, ówczesnym ministrem gospodarki, i Barbarą Blidą, wtedy wpływową posłanką SLD. Będą oni świadkami w tej sprawie. Przyznają, że znają Barbarę K., ale dystansują się do jej interesów.

— Nie przyznaję się do winy. Ta sytuacja nie powinna mieć wpływu na funkcjonowanie spółki — mówi Józef Tomolik, prezes HŚ.

Życie się toczy

Na 4 kwietnia zarząd zwołał nadzwyczajne walne, które ma zdecydować o dalszym istnieniu spółki.

— To jest wymóg kodeksowy —wyjaśnia prezes.

Ubiegły rok spółka zamknęła stratą 97 mln zł, przy przychodach 111,5 mln zł.

W drugiej połowie 2005 r. zarząd podjął rozmowy z Grupą Kapitałową (GK) tworzoną przez spółkę PBG, a w listopadzie podpisał list intencyjny, na podstawie którego HŚ ma być włączona do GK PBG.

— Od kwietnia HŚ będzie w grupie PBG. Inwestor objął akcje nowej emisji wartości 48 mln zł. To pakiet kontrolny w spółce — dodaje prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezesi oskarżeni o wyłudzenie dotacji