Prezesi zasiądą na ławie oskarżonych

Maria Trepińska
01-03-2006, 00:00

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciw m.in. prezesowi i członkowi zarządu spółki. Wczoraj złożyli rezygnację z pełnienia tych funkcji.

Po kilkumiesięcznym śledztwie, które prowadziła Prokuratura Rejonowa Katowice Centrum, w ubiegłym tygodniu do sądu wpłynął akt oskarżenia w sprawie dotyczącej rzekomego wyłudzenia dotacji z resortu gospodarki oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Na ławie oskarżonych zasiądą m.in. Józef T., do wczoraj prezes Hydrobudowy Śląsk (HŚ), oraz Jarosław D., także do wczoraj jego zastępca. Prokuratura zarzuca im m.in. działanie na szkodę spółki. Dołączy do nich Barbara K. — od kilku miesięcy w areszcie, która zasłynęła z handlu węglem i powiązań z politykami. Została oskarżona o próbę wyłudzenia około 2 mln zł dotacji na usuwanie szkód górniczych. Oskarżonym grozi od 5 do 8 lat więzienia. Nie przyznają się do winy.

HŚ podjęła współpracę z Barbarą K. w październiku 2003 r. Moderator, jej firma konsultingowa, oferowała giełdowej spółce w zamian za prowizję uzyskanie dotacji na usuwanie szkód górniczych z resortu gospodarki i NFOŚiGW. HŚ oczekiwała m.in. zapłaty za wykonane roboty przy regulacji rzeki Rawy w Katowicach. Według prokuratury, byli szefowie HŚ narazili firmę na szkodę znacznej wartości, podpisując niekorzystną umowę z Barbarą K. Dotacje były bowiem przyznane i niepotrzebny był pośrednik. Poza tym Barbara K. powoływała się na „dobre kontakty” z Jackiem Piechotą, ówczesnym ministrem gospodarki, i Barbarą Blidą, wtedy wpływową posłanką SLD. Będą oni świadkami w tej sprawie. Przyznają, że znają Barbarę K., ale dystansują się do jej interesów.

— Nie przyznaję się do winy. Ta sytuacja nie powinna mieć wpływu na funkcjonowanie spółki — mówi Józef T., prezes HŚ, który wczoraj zdecydował o odejściu na emeryturę.

Na 4 kwietnia zarząd zwołał nadzwyczajne walne, które ma zdecydować o dalszym istnieniu spółki.

— To jest wymóg kodeksowy —wyjaśnia były prezes.

Ubiegły rok spółka zamknęła stratą 97 mln zł, przy przychodach 111,5 mln zł.

W drugiej połowie 2005 r. zarząd podjął rozmowy z Grupą Kapitałową (GK) tworzoną przez spółkę PBG, a w listopadzie podpisał list intencyjny, na podstawie którego HŚ ma być włączona do GK PBG.

— Od kwietnia HŚ będzie w grupie PBG. Inwestor objął akcje nowej emisji wartości 48 mln zł. To pakiet kontrolny w spółce — dodaje Józef T.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezesi zasiądą na ławie oskarżonych