Prezydenci mówili w Krynicy o Europie Centralnej

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 04-09-2003, 16:21

Od sesji plenarnej zatytułowanej "Europa Środkowa - koniec czy nowy początek" rozpoczęło się XIII Forum Ekonomiczne w Krynicy. W dyskusji, która miała m.in. odpowiedzieć na pytanie o przyszłość integracji europejskiej uczestniczyli prezydenci Polski, Chorwacji, Macedonii i Rumunii

Józef Oleksy, który prowadził debatę, stwierdził, że integracja trwa, a my wnosimy do niej potencjał, który musi się mnożyć.

Zdaniem Iona Iliescu, szczególną rolę w łączeniu Wschodu z Zachodem odgrywają kraje Europy Środkowej, zwłaszcza Rumunia. Kraj ten jest już zaproszony do UE i ma wziąć udział w poszerzeniu wspólnoty przewidzianym na 2007 r.

Stipe Mesić, prezydent Chorwacji, powiedział, że Chorwacja poszukiwała właściwego systemu gospodarczego i w UE taki właśnie znalazła. Chorwacja chce się jednak do członkostwa dobrze przygotować. Kraj ten kończy już budowę autostrad, a szanse dla Europy Środkowej dostrzega w eksporcie.

Aleksander Kwaśniewski widzi szczególną rolę Polski w regionie. Jako pionierzy współpracy ze strukturami NATO i UE, musimy je pozostawić otwarte na nowych członków. Przestrzega także przed nadawaniu Europie Środkowej szczególnej odrębności.

LUK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezydenci mówili w Krynicy o Europie Centralnej