Prezydent ogłosił żałobę narodową

PAP
opublikowano: 04-03-2012, 14:27

Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił w dniach 5-6 marca żałobę narodową na terenie całego kraju po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami, w której zginęło 16 osób - poinformowała PAP w niedzielę wieczorem Kancelaria Prezydenta.

Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała PAP, że prezydent w niedzielę podpisał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia w dniach 5-6 marca na terytorium Polski żałoby narodowej.

W czasie żałoby flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu; odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.

Prezydent w niedzielę przed południem odwiedził poszkodowanych w katastrofie, którzy przebywają w szpitalu w Sosnowcu. Następnie udał się na miejsce zderzenia dwóch pociągów.

Komorowski podkreślił, że skala sobotniej katastrofy, w której ofiarami są mieszkańcy z różnych rejonów Polski, a także obywatele innych krajów, jest na tyle duża, że zostanie wprowadzona żałoba ogólnopolska.

Prezydent złożył kondolencje rodzinom ofiar katastrofy. "Chcę podkreślić moją ogromną wdzięczność dla wszystkich służb, które sprawnie w tej trudnej akcji uczestniczyły i niewątpliwie przyczyniły się do uratowania istnień ludzkich i zdrowia ludzi" - powiedział prezydent.

Podziękował też wojewodzie śląskiemu za sprawne koordynowanie akcją ratowniczą oraz okolicznym mieszkańcom za pomoc udzieloną poszkodowanym.

Komorowski zapowiedział, że szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej, będzie analizował przebieg akcji ratowniczej po to, żeby "uczyć się i wyciągać wnioski na przyszłość". Pytany przez dziennikarzy o prawdopodobne przyczyny katastrofy, poprosił, aby poczekać na wnioski odpowiedniej komisji i prokuratury, które badają zdarzenie.

fot. TVN24
fot. TVN24
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane