Prezydent podpisał nowelę ustawy o grupach producenckich

(Marek Druś)
28-12-2006, 19:55

Grupa będzie mogła powstać, jeżeli w jej skład wejdzie co najmniej pięciu producentów jednego produktu, zapisano w ustawie.

Zmienione przepisy ustawy o grupach producenckich mają ułatwić powstawanie grup zrzeszających rolników. Prezydent RP Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o grupach producentów rolnych - poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP.

Uchwalona 15 grudnia nowela umożliwia członkom spółdzielni prowadzenie działalności jako grupy producenckiej, co wiąże się ze wsparciem finansowym. Taka grupa będzie mogła powstać, jeżeli w jej skład wejdzie co najmniej pięciu producentów jednego produktu. Dotychczas grupy producenckie mogli tworzyć tylko rolnicy indywidualni, osoby prawne i spółki.

Grupy producentów rolnych tworzą sami wytwórcy. Ma to na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej oraz ułatwianie wprowadzania produktów rolnych na rynek np. poprzez wspólną sprzedaż. To spowoduje, że producenci mogą się stać bardziej konkurencyjni.

Wsparcie finansowe dla grup producenckich polega na zniesieniu podatku od części wydatków dokonywanych przez rolników oraz podatku od nieruchomości użytkowanych przez nich obiektów.

Ponadto rolnicy zrzeszeni w grupie mogą otrzymywać zwrot kosztów związanych z funkcjonowaniem grupy oraz uzyskiwać fundusze na szkolenia. Mogą też korzystać z preferencyjnych kredytów. Dotychczas zarejestrowano w Polsce tylko 126 grup producenckich.

Na pomoc dla grup producentów w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 przewidziano 130 mln euro. Grupy są wspierane przez pierwszych pięć lat działalności. W pierwszym i drugim roku funkcjonowania mogą otrzymać równowartość 5 proc. wartości sprzedanej produkcji rolnej, ale nie więcej niż 100 tys. euro. Są to środki wystarczające dla 350 nowych grup producenckich.

Ustawa wejdzie w życie 30 dni po ogłoszeniu z wyjątkiem przepisów podatkowych, które będą obowiązywały już od 1 stycznia 2007 roku.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Prezydent podpisał nowelę ustawy o grupach producenckich