Prezydent wetuje wypłaty z OFE

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 13-01-2009, 12:01

Nieoczekiwany zwrot akcji w pracach nad systemem wypłat z OFE. Prezydent zawetował ustawę wprowadzającą fundusze emerytur kapitałowych.

Mylili się ci, którzy myśleli, że podpis prezydenta złożony 15 grudnia pod ustawą o emeryturach kapitałowych, kończy prace nad systemem wypłat z OFE. Drugą część systemu rząd zapisał w ustawie o funduszach emerytur kapitałowych (do nich trafią pieniądze z OFE po przejściu na emeryturę), którą prezydent dziś zawetował. O 14 ma przedstawić uzasadnienie swej decyzji, ale „PB” już je zna.

- Większość pracy związanej z wypłatami będzie po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale to prywatne zakłady emerytalne będą pobierały 3,5 proc. prowizji. To zdecydowanie za dużo. Nie ma też wystarczających zabezpieczeń dla świadczeń emerytalnych w sytuacji kryzysu podobnego do obecnego. Jeśli fundusz nie wypracuje zysku, to emerytura nie będzie podwyższana. Po uwzględnieniu inflacji emerytura będzie de facto z roku na rok niższa – mówi Paweł Wypych, doradca prezydenta.

Prezydentowi nie spodobało się także to, że w projekcie rządowym jest mowa tylko o możliwości powołania państwowego zakładu emerytalnego. 

- Może to oznaczać, że państwowy zakład nie zostanie utworzony. Wówczas jeśli nie powstaną prywatne to nie będzie komu wypłacać emerytur – mówi Paweł Wypych.

Zdaniem prezydenta składka na fundusz gwarancyjny (będzie przeznaczony na wsparcie zakładu, który wpadł w tarapaty finansowe) ustalona na poziomie 0,1 proc. jest zbyt niska. Doradca prezydenta podkreśla, że weto nie powoduje żadnych problemów z wypłatą emerytur.

- Do 2014 r. wypłacane będą emerytury okresowe, które pan prezydent podpisał. Dał rządowi pięć lat na przygotowanie dobrego systemu wypłat – dodaje Paweł Wypych.  

Autorzy ustawy nie kryją żalu.

- Pewne sygnały o możliwości weta do nas napływały, ale liczyliśmy, że jednak pan prezydent podpisze ustawę. Szkoda, że tak się nie stało. To oznacza, że nie ma przepisów pozwalających wypłacać emerytury. Na szczęście mowa o emeryturach wypłacanych od 2014 r., więc mamy jeszcze kilka lat na przygotowanie ustawy. Emerytury okresowe, które mają być wypłacane kobietom do 2014 r. są w ustawie, która już obowiązuje – mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Grzegorz Nawacki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane