Prikarpattya będzie furtką na Wschód

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 18-12-2006, 00:00

Rozbudowa sieci, wprowadzenie kredytów gotówkowych i ratalnych — oto ukraińskie plany polskiej spółki.

Getin Holding, kontrolowana przez Leszka Czarneckiego grupa finansowa, zawarła umowę zakupu banku Prikarpattya.

— Prikarpattya to ukraiński bank z drugiej pięćdziesiątki. Do transakcji dojdzie po uzyskaniu zgodu banku centralnego i urzędu antymonopolowego Ukrainy — mówi Piotr Stępniak, prezes Getin Holding.

Holding zainwestował w 81 proc. akcji i kupuje kolejne.

Według Piotra Stępniaka, Prikarpattya idealnie wpisuje się w strategię Getin Holding.

— Szukaliśmy banku niedużego, skoncentrowanego na obsłudze klientów indywidualnych i mikrofirm. Nie chcieliśmy nabywać instytucji obsługujących korporacje, bo nie znamy się na takich klientach — mówi Piotr Stępniak.

Prikarpattya ma sieć 30 placówek. Poprowadzi ją Bernard Afeltowicz, polski bankowiec specjalizujący się w rozwoju rynków consumer finance.

— Na Ukrainie na początku skoncentrujemy się na wprowadzeniu karty scoringowej (do badania zdolności kredytowej klientów — przyp. red.) i przeanalizujemy możliwości rozbudowy sieci w latach 2007-08 r. Zajmiemy się także wprowadzeniem nowych produktów. W przyszłości spółka będzie potrzebowała dużego dokapitalizowania, na co przeznaczona zostanie znaczna kwota z ostatniej emisji akcji Getin Holding — ujawnia Piotr Stępniak.

Ukraiński bank zacznie od wprowadzenia kredytów gotówkowych, a drugim etapie być może ratalnych.

— Będzie to więc podobna strategia, jaką wprowadzaliśmy w Polsce. Przyjrzymy się również możliwościom skutecznego zabezpieczania hipotek, bo chcielibyśmy tam zaoferować kredyty hipoteczne — wyjaśnia Piotr Stępniak.

Nie ukrywa, że w przyszłości holding rozważy także wprowadzenie u naszego wschodniego sąsiada oferty leasingowej. Stanie się to we współpracy z Carcade, spółką Getinu działającą w Rosji. Grupa prowadzi rozmowy o zakupie banku także w Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane