Problemy Irlandii i Chin zeszły na dalszy plan

Marek Wierciszewski
opublikowano: 16-11-2010, 00:00

W miarę jak cichły echa nowej fali kłopotów budżetowych Irlandii, po raz pierwszy od czterech dni w Europie przeważały wzrosty. Dzięki sygnałom, że Irlandia może przyjąć pomoc Unii Europejskiej, różnice rentowności długu irlandzkiego i niemieckiego spadły do poziomu najniższego od tygodnia.

O ponad 6 proc. zwyżkował kurs MAN SE. Fuzję z niemieckim producentem ciężarówek zapowiedziała kontrolowana przez Volkswagena szwedzka Scania. O blisko 3 proc. zwyżkowała Axa. Francuski ubezpieczyciel złożył ofertę przejęcia Axa Asia Pacific za 13,1 mld USD. Byłoby to największe przejęcie w australijskim sektorze finansowym w ciągu ostatnich dwóch lat.

Amerykańskich inwestorów do zakupów zachęciły lepsze od prognoz dane o sprzedaży detalicznej w październiku. W skali miesiąca rosła ona w tempie 1,2 proc., dwa razy szybciej niż we wrześniu. Humorów bykom nie popsuł nawet słabszy odczyt wskaźnika koniunktury w nowojorskim przemyśle. Na początku sesji aż o 30 proc. drożały papiery Bucyrus International. Producenta maszyn dla przemysłu wydobywczego i budowlanego przejmie Caterpillar. Uzgodniona cena sięga 8,6 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane