Próchnik miał 53 mln zł straty

Robert Grzeszczuk
08-02-2000, 00:00

Próchnik miał 53 mln zł straty

Strata netto łódzkiego Próchnika wyniosła w ubiegłym roku prawie 53 mln zł — wynika z opublikowanego przez spółkę raportu finansowego.

Z przedstawionego przez Próchnik sprawozdania F 01 sporządzanego dla Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w roku 1999 przychody spółki wyniosły prawie 45 mln zł, zaś strata netto 52,7 mln zł. Wynik ten jest o 0,5 mln zł lepszy od wykazanego w raporcie za 3 kwartały ubiegłego roku. O ponad 1,4 mln zł mniejsza jest też strata na działalności operacyjnej, która zamknęła się kwotą 8,7 mln zł. Czwarty kwartał, z uwagi na produkowany przez Próchnik asortyment, należy jednak do najlepszych pod względem sprzedaży.

Jak się okazuje, na osiągnięte przez łódzką firmę rezultaty niewielki wpływ miał zysk, jaki przedsiębiorstwo odnotowało na sprzedaży nieruchomości w Łodzi oraz akcji kaliskiego Wistilu. Zysk brutto, jaki łódzka spółka odnotowała na tej pierwszej transakcji, wynosi ponad 1,5 mln zł. Próchnikowi co prawda nie udało się przejąć Wistilu, ale na sprzedaży jego akcji on i spółki, wchodzące w skład jego grupy odnotowały całkiem niezły zysk kapitałowy. Na poziomie grupy może to być nawet 1 mln zł. W przypadku samej spółki matki jest to jednak kwota znacznie mniejsza.

Przejęcie Wistilu, który w przeciwieństwie do Próchnika całkiem nieźle sobie radzi (130 mln zł przychodów i 4,6 mln zł zysku netto w 1999 roku), poprawiłoby wyniki łódzkiego przedsiębiorstwa. Prawdopodobnie to było jednym z głównych powodów zainteresowania Próchnika tą spółką. Mimo trudnej sytuacji na rynku, Wistil wykazuje dodatnie przepływy pieniężne, wypracowując co roku kilkunastomilionową nadwyżkę pieniężną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Próchnik miał 53 mln zł straty