Prochowice: koniec produkcji

Aneta Bawiec
opublikowano: 19-03-2003, 00:00

Wczoraj w likwidowanym Zakładzie Drobiu w Prochowicach wyprodukowano ostatnią partię pasztetu. Jeszcze nie wiadomo, co stanie się z majątkiem prochowickiego oddziału Animexu.

Należący do Animexu Zakład Drobiu w Prochowicach zakończył produkcję pasztetu. Od przyszłego tygodnia ma być ona kontynuowana w należącym do grupy szczecińskim Agryfie. Wywóz maszyn zaplanowano na 21 i 22 marca.

— Oddział w Szczecinie spełnia wszystkie wymagane także w UE warunki sanitarne. Decyzja o likwidacji produkcji jest nieodwołalna — wyjaśnia Zbigniew Szpak, członek zarządu Animexu.

Po likwidacji zakładu na Dolnym Śląsku pracę straci 100 ze 120 zatrudnianych w nim pracowników. Pozostali przeniesieni będą do hurtowni mięs, którą właściciel fabryki chce otworzyć na jego miejscu. Związki zawodowe początkowo żądały dla zwalnianych odpraw wysokości dwunastomiesięcznych wynagrodzeń. Animex, poza ustawowymi odprawami, zaoferował im rekompensatę o równowartości jednej wypłaty. Oferta została przyjęta.

Władze gminy Prochowice próbują tymczasem znaleźć sposób na zagospodarowanie pozostałego po zakładzie majątku. Chodzi o 5 hal produkcyjnych, biurowiec, oczyszczalnię ścieków, kotłownię i około 20 ha gruntu. Jednym z pomysłów było założenie spółki pracowniczej, zajmującej się ubojem drobiu.

Warunkiem uruchomienia przedsięwzięcia miało być odkupienie fabryki przez prywatnych inwestorów za przysłowiową złotówkę. Jednak Animex nie wyraził zainteresowania taką transakcją, m.in. dlatego, że majątek zakładu obciążony jest hipoteką na 100 mln zł.

Do rozmów z zarządem spółki włączyła się także Agencja Rozwoju Regionalnego Arleg z Legnicy.

— Jednym z pomysłów na utrzymanie produkcji w Prochowicach może być pozyskanie na ten cel środków zewnętrznych, np. z unijnego programu SAPARD lub z Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) — uważa Piotr Borys, prezes Arlegu.

Poza działalnością produkcyjną, sugeruje on także inne rozwiązania, m.in. stworzenie parku przemysłowego lub też firmy spedycyjnej. Władze gminy deklarują korzystne ulgi inwestycyjne dla każdego, kto będzie w stanie stworzyć w Prochowicach nowe miejsca pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aneta Bawiec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu