Prodi wzywa do szczodrości wobec kandydatów

KGHM Polska Miedź Spółka Akcyjna
opublikowano: 10-12-2002, 08:37

KOPENHAGA (Reuters) - Przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi wezwał we wtorek państwa członkowskie Unii Europejskiej (UE) do zaoferowania 10 krajom kandydującym do UE całej pomocy finansowej, którą pierwotnie zapisano w budżecie na sfinansowanie projektu rozszerzenia.

"Myślę, że jeżeli wydamy wszystkie te pieniądze (...) to nie będzie to złe rozwiązanie" - powiedział Prodi w wywiadzie dla duńskiego radia DR.

Suma, którą od 1999 roku UE wydała już na rozszerzenie bloku na Wschód jest o dwa miliardy euro wyższa niż finansowy pakiet, który w październiku tego roku uzgodnili szefowie rządów państw członkowskich.

Niektóre z 10 krajów kandydujących, szczególnie Polska, świadome tego faktu, domagają się większych dopłat bezpośrednich do rolnictwa i większych limitów produkcyjnych.

Niemcy, największy płatnik do unijnego budżetu uważają, że propozycja złożona kandydatom przez sprawującą półroczne kierownictwo nad pracami Unii Danię i tak już wykracza poza wcześniejsze ustalenia.

"Jeżeli chodzi o pieniądze, to nie mamy już pola manewru" - powiedział w poniedziałek niemiecki minister spraw zagranicznych, Joshka Fischer.

Duńska oferta jest jednak o miliard euro niższa od sumy, jaką na rozszerzenie przeznaczono w unijnym budżecie do 2006 roku.

W poniedziałek Dania ostrzegła Polskę, że może nie zakończyć negocjacji akcesyjnych w przewidzianym terminie, czyli na unijnym szczycie w Kopenhadze, który rozpocznie się w czwartek.

"Chcemy Polski we Wspólnocie, ale jeżeli Polska nie chce być częścią Unii, to nie pozostaje mi nic innego jak to zaakceptować" - powiedział duński minister spraw zagranicznych, Per Stig Moeller na konferencji prasowej.

Wśród kandydatów to właśnie Polska i Malta wydają się być najdalsze od osiągnięcia porozumienia z "piętnastką".

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KGHM Polska Miedź Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Prodi wzywa do szczodrości wobec kandydatów