Czytasz dzięki

Producenci gier zdominowali raking

Adam Torchała Bankier.pl
opublikowano: 05-11-2018, 22:00

W październiku tytuł najpopularniejszej spółki wśród czytelników Bankier.pl przypadł CD Projektowi. Za plecami giganta mniejsi konkurenci.

Akcjonariusze CD Projektu października nie będą wspominali dobrze. Akcje spółki potaniały w minionym miesiącu o ponad 15 proc., wartość producenta „Wiedźmina” skurczyła się zaś o 2,8 mld zł. Nie pomógł nawet nieźle przyjęty debiut „Thronebreakera” [dodatek do gry „Wiedźmin 3” — przyp. red.], przeszkadzały zaś problemy zagranicznych producentów gier i mocna korekta na Nasdaq. Negatywnymi sygnałami były także wyprzedawane pakiety akcji, najpierw przez Szwedów fundusz, później przez Michała Nowakowskiego (członka zarząduspółki). Nie pomagało także zamieszanie z Andrzejem Sapkowskim i jego wynagrodzeniem za prawa do „Wiedźmina”. Wszystko to przyczyniło się do solidnej korekty na akcjach CD Projektu, który jednak mimo wszystko wciąż pozostaje gwiazdą naszej giełdy.

W zupełnie innych nastrojach są natomiast akcjonariusze The Farm 51. Ta notowana na NewConnect spółka gwałtownie rosła już w pierwszej połowie roku, sierpień i wrzesień przyniosły jednak wyhamowanie zwyżki. W październiku hossa wróciła. I choć premiera wyczekiwanej przez graczy i akcjonariuszy gry „World War 3” przebiegała w bólach, liczby pokazały, że gra wywołała ogromne zainteresowanie i szybko się zwróciła. Akcje Farm 51 podrożały w październiku o niemal 25 proc.

Ostatnie miejsce na podium przypadło Krezusowi. To jedna z czarniejszych październikowych kart warszawskiej giełdy. W sierpniu główni akcjonariusze spółki informowali o sprzedaży dużych pakietów akcji. Zrobili to jednak ze sporym opóźnieniem i w efekcie KNF zawnioskowała o zawieszenie obrotu akcjami spółki. W październiku poinformowano o rezygnacji Jacka Ptaszka z funkcji prezesa Krezusa (prezes zamieszany był w sierpniową aferę). Poważne problemy ma Karo BHZ, spółka, którą również kierował Jacek Ptaszek. W ciągu ostatniego miesiąca wartość Krezusa spadła o połowę, a jego akcje znalazły się w niechlubnym gronie groszowców. Poza podium tym razem akcje JSW, które zazwyczaj są w pierwszej trójce. Kolejne dwa miejsca przypadło dwóm innym kontrolowanym przez Skarb Państwa gigantom: KGHM i Tauronowi. Fatalnie w październiku zaprezentował się Ursus, wokół którego narastają problemy. W pierwszej dziesiątce znalazło się miejsce także dla PZU, PGE oraz trzeciego producenta gier: PlayWaya.

Pierwsza trójka najpopularniejszych spółek na forum jest podobna do pierwszej trójki z głównego rankingu. Wygrał jednak nie CD Projekt, ale Farm 51. O producencie „World War 3” napisano w październiku aż blisko 32 tysiące postów. To ponad tysiąc postów dziennie i średnio jeden post co 84 sekundy. O Krezusie i CD Projekcie także napisano ponad 10 tysięcy postów. Pierwszą piątkę najpopularniejszych spółek wśród forumowiczów uzupełniły Tauron oraz Polimex-Mostostal.

Ranking popularności spółek Bankier.pl jest narzędziem pokazującym popularność spółek giełdowych wśród osób korzystających z portalu. Podczas tworzenia rankingu pod uwagę brana jest liczba wyświetleń bankierowego profilu spółki podczas ostatnich 30 dni. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała Bankier.pl

Polecane