Producenci leków szturmują Rosję

AT
21-06-2011, 00:00

AstraZeneca zainwestuje w centrum badawczo-rozwojowe, Novartis — w zakład produkcyjny.

AstraZeneca zainwestuje w centrum badawczo-rozwojowe, Novartis — w zakład produkcyjny.

Rząd rosyjski znalazł sposób na przyciągnięcie inwestorów z branży farmaceutycznej: wprowadził prawo faworyzujące firmy, które zamiast importować leki, produkują je na miejscu. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, co potwierdzają kolejne inwestycje.

Novartis, jeden z liderów na rosyjskim rynku, planuje budowę zakładu produkcyjnego. W sumie w ciągu najbliższych kilku lat wyda w Rosji 500 mln USD. Fabryka powstanie w Sankt Petersburgu w specjalnej strefie Nowo-Orłowskoje i będzie zatrudniać około 350 osób. W tym samym mieście kolejną inwestycję — tym razem w centrum naukowo-badawcze —planuje AstraZeneca. Będzie to druga inwestycja koncernu, który w 2010 r. rozpoczął budowę zakładu produkcyjnego za 150 mln USD.

Szturm na rynek rosyjski nie jest zaskoczeniem, bo jest on uważany za jeden z bardziej rozwojowych. Jak podaje IMS Health, tamtejszy rynek apteczny jest wyceniany na 8,3 mld USD i rośnie 13,1 proc. r/r. Analitycy szacują, że do 2016 r. może dobić nawet do 22,1 mld USD. Nic dziwnego, że również polskie firmy zerkają w tamtym kierunku. Polpharma ma już w Rosji zakład produkcyjny i przymierza się do przejęcia rosyjskiego producenta leków generycznych. I choć inwestycje zachodnich koncernów nie są dla niej bezpośrednim zagrożeniem, bo dotyczą przede wszystkim leków innowacyjnych, to np. w grupie Novartis znajduje się jej bezpośredni rywal.

— Lubimy ostrą walkę. Z tego powodu nie obawiamy się rosnącej konkurencji — przekonuje Jacek Glinka, prezes Polpharmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Producenci leków szturmują Rosję