Produkcja jest mało atrakcyjna

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 12-09-2000, 00:00

Produkcja jest mało atrakcyjna

Chociaż częstochowski Yawal jest obecny na giełdzie od ponad dwóch lat, to prawdziwe emocje budzi dopiero od momentu udanego przejęcia warszawskiego Pagedu.

MIMO że współpraca między tym spółkami nie wróży wielu możliwości synergii, to — jak to zapowiada zarząd Yawalu — częstochowska spółka przejmując kontrolę nad Pagedem, stała się właścicielem kilku atrakcyjnych nieruchomości.

AKWIZYCJA ta miała jednak poważne konsekwencje dla kondycji Yawalu. Finansowanie głównie kredytem spowodowało ponad dwukrotny wzrost kosztów w pierwszym półroczu w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Mimo to firma wykazała prawie 3,3 mln zł zysku netto, o ponad 400 tys. więcej niż rok wcześniej. Wpływ na ten wynik miało jednak wniesienie nieruchomości do spółki zależnej.

PODSTAWOWA działalność, związana z produkcją profili aluminiowych, mimo prawie 7,5-proc. wzrostu przychodów, do 25,2 mln zł, pozwala na uzyskiwanie coraz mniejszych marż. W ciągu roku wielkość marży brutto na sprzedaży obniżyła się z 38,9 do 35 proc. Po dwóch kwartałach Yawal wykazuje też spadek zysku na sprzedaży z ponad 2,1 mln zł w roku 1999 do 260 tys. zł w roku 2000.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Produkcja jest mało atrakcyjna