Produkcja nadal rośnie, ale wolniej

Marek Matusiak
opublikowano: 25-05-2000, 00:00

Produkcja nadal rośnie, ale wolniej

Według wstępnych danych GUS dotyczących sytuacji w przemyśle i budownictwie, kwiecień był kolejnym miesiącem rozwoju gospodarczego, chociaż już nie tak dynamicznego jak w dwóch poprzednich miesiącach.

PRODUKCJA sprzedana przemysłu, po wyeliminowaniu wpływu zmian cen, była — w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 pracowników — o 8,1 proc. niższa niż w marcu. Trzeba jednak pamiętać, że kwiecień był miesiącem pracy o trzy dni krótszym w porównaniu z marcem i o jeden dzień w porównaniu z ubiegłorocznym kwietniem. Tymczasem w stosunku do tego analogicznego miesiąca sprzed roku produkcja sprzedana była wyższa o 5,5 proc. Mowa o wskaźniku ogólnym. Wyższa od niego była produkcja w sektorze przetwórstwo przemysłowe — wzrosła o 5,9 proc., a także w sektorze wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz i wodę — 9,8 proc. Niższa natomiast — w górnictwie i kopalnictwie, gdzie spadła o 7,4 proc.

W SUMIE w okresie czterech pierwszych miesięcy roku produkcja sprzedana przemysłu była o 9,2 proc. wyższa w porównaniu z okresem sprzed roku. Przypomnijmy, że po pierwszym kwartale analogiczny wskaźnik wynosił 10,7 proc.

NATOMIAST w budownictwie sytuacja była już znacznie gorsza. Produkcja budowlano- -montażowa była w kwietniu o 0,2 proc. wyższa niż w marcu, lecz o 5,3 proc. mniejsza w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku. A przecież budownictwu sprzyjały warunki pogodowe. A tak po czterech miesiącach produkcja budowlano-montażowa jest wyższa tylko o 0,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Matusiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Produkcja nadal rośnie, ale wolniej