Produkcja ropy w Iraku najwyższa od 9 lat

PAP
opublikowano: 03-09-2012, 00:00

SUROWCE

Produkcja irackiej ropy przekroczyła w lipcu poziom 3 mln baryłek dziennie — najwyższy od amerykańskiego ataku na Irak i obalenia Saddama Hussajna, z czego 2,5 mln wyeksportowano — wynika z raportu Bank of America Merrill Lynch (BofA).

Oddając do użytku dwa z czterech planowanych morskich portów przeładunkowych, z których każdy ma potencjał przeładunkowy 850 tys. baryłek dziennie, usunięto problem wąskiego gardła ograniczającego potencjał eksportowy — zaznacza bank w komentarzu.

Plany ministerstwa ds. ropy naftowej zakładają przyrost eksportu do 2,6 mln baryłek dziennie w sierpniu, co jest najwyższym poziomem od 20 lat. BofA zauważa też, że Irak nie ma już trudności z obsługą zagranicznego zadłużenia, sięgającego 30 mld USD. Rezerwy walutowe dwukrotnie przewyższają wysokość zagranicznego długu. Przy obecnych cenach ropy zanosi się na to, że Irak wygeneruje nadwyżkę budżetową w wysokości 5-10 proc. PKB — prognozują analitycy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu