Produkt krajowy brutto będzie rósł szybciej

Piotr Burza
opublikowano: 03-08-1999, 00:00

Produkt krajowy brutto będzie rósł szybciej

TREND WZROSTOWY: W drugiej połowie roku wzrost gospodarczy powinien nabrać wyraźnego przyspieszenia, co owocować będzie w 2000 r.

Kilka miesięcy temu Rządowe Centrum Studiów Strategicznych straszyło nas widmem recesji i zerowego lub nawet ujemnego przyrostu produktu krajowego brutto. Prognozy te jednak zmieniły się diametralnie w drugim półroczu. Osłabienie wpływu kryzysu rosyjskiego na polską gospodarkę i jej w miarę szybkie odbicie spowodowały, że rząd przewiduje 4-procentowy wzrost PKB w tym roku. Jest to zdecydowanie mniejszy przyrost niż rządowe prognozy z początku 1999 roku, zakładające 5,2-procentowy przyrost PKB. Jest to jednak zdecydowanie większy wzrost niż przewidywania prywatnych niezależnych instytucji analitycznych z początku roku.

ZDANIA INSTYTUCJI badawczych na temat wzrostu PKB na koniec tego roku są podzielone. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) prognozuje, że w związku z małymi zamówieniami z zagranicy przyrost PKB ukształtuje się na poziomie 3,9 proc. Według analityków, wzrost gospodarczy został zahamowany przez ponad 8-proc. spadek eksportu w pierwszym półroczu. Było to spowodowane gwałtownym spadkiem zamówień z państw byłego ZSRR, jak również ze znacznym spadkiem eksportu do Niemiec. Swego czasu byli to dwaj najwięksi partnerzy polskich firm prowadzących wymianę handlową z zagranicą, ale rynki wschodnie już do nich nie należą. Przewidywania Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, instytucji blisko związanej z Ministerstwem Finansów, są jeszcze mniej optymistyczne: ocenia ono wzrost PKB tylko o 3,6 proc. Jednak obie instytucje są zgodne, że w przyszłym roku nastąpi znaczne przyspieszenie gospodarcze. IBnGR szacuje, że w 2000 roku PKB wzrośnie do poziomu 5,3 proc., a CASE — 5,4 proc. Obie ostrzegają jednak przed rosnącym deficytem na rachunku obrotów bieżących.

O WIELE bardziej sceptyczni są analitycy zagraniczni. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju prognozuje przyrost PKB w tym roku na poziomie 3,3 proc.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezes banku centralnego, stwierdziła, że deficyt na rachunku obrotów bieżących może nawet przekroczyć niebezpieczną kwotę 6 proc. PKB. Dodała jednocześnie, że nie widzi w tak wielkim wzroście deficytu powodu do obaw. Zdaniem prezes NBP, obawy budzi natomiast rosnący deficyt budżetowy, który w pierwszej połowie tego roku osiągnął 88,8 proc. Jest to związane z wysokimi kosztami wprowadzenia reformy ubezpieczeń społecznych. Prezes Narodowego Banku Polskiego zgadza się, że w drugiej połowie roku zwiększy się napływ środków do budżetu, jest ona jednak zaniepokojona brakiem otwartości w polityce fiskalnej rządu. Twierdzi jednocześnie, że przez to deficyt budżetowy może już być przekroczony.

ODMIENNEGO zdania jest wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz, który twierdzi, że polityka fiskalna rządu jest otwarta jak nigdy dotąd. Jednocześnie uważa on, że nasza gospodarka będzie się rozwijać planowo. Podkreślił również, że planowany poziom deficytu budżetowego — 2,15 proc. PKB zostanie utrzymany, dodając, iż prognozowany na przyszły rok deficyt budżetowy ma być zmniejszony do 1,87 proc. PKB.

MIMO ZMNIEJSZENIA prognozowanego wzrostu ekonomicznego do 4 proc. Polska jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się krajem Europy Środkowej. Proces prywatyzacji, który w pierwszym kwartale tego roku został zatrzymany, nabiera coraz większego tempa. Jednak aby utrzymać obecne tempo rozwoju, resort finansów musi kontynuować restrykcyjną politykę fiskalną. Jednocześnie nie może poddawać się naciskom grup rządowych, domagających się zwiększenia wydatków na cele socjalne. Również przyspieszenie reformy górnictwa, z powodu większych niż oczekiwano strat w tym sektorze, znacznie pomoże w zbilansowaniu budżetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Produkt krajowy brutto będzie rósł szybciej