Prognozujemy kurs złotego w marcu

opublikowano: 02-03-2012, 06:27

Ankieta „PB”: Za miesiąc euro będzie kosztować 4,18 zł, dolar 3,16 zł, a frank 3,41 zł

Nasza waluta systematycznie zyskuje na wartości, ale większość ekonomistów i analityków ankietowanych przez „PB” wciąż jest zdania, że to stąpanie po cienkim lodzie. Według mediany prognoz 12 specjalistów, ostatniego dnia marca kurs euro wynosić będzie 4,18 zł, dolara 3,16 zł, a franka szwajcarskiego 3,41 zł.

Tylko nieliczni optymiści zakładają, że złoty pójdzie za ciosem i jeszcze się wzmocni. Podobnie było przed miesiącem. Wtedy również w mniejszości byli ci, którzy sądzili, że rajd naszej waluty jeszcze potrwa. Czas pokazał, że mieli rację.

Korekty spodziewa się obecnie m.in. Marcin Mrowiec, lider rankingu „PB”.

— Sądzę, że istotnie wzrosło prawdopodobieństwo korekty złotego. W marcu poznamy dane makro, które prawdopodobnie będą nieco słabsze niż ostatnio, ze względu na atak zimy w lutym oraz na skutek pewnego pogorszenia koniunktury, na co wskazuje m.in. spadek indeksu PMI do 50 pkt. Najbliższe kilkanaście sesji pokaże, czy operacja LTRO będzie miała średnioterminowe konsekwencje dla kursu EUR/USD. Ten czynnik może wspierać spadki tej pary — uważa główny ekonomista Banku Pekao.

Więcej w piątkowym "Pulsie Biznesu" oraz archiwum PB>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane