Prognozy 2016: Mieszkania będą drożeć

opublikowano: 23-12-2015, 14:40

Analitycy PKO BP oczekują wzmocnienia tendencji wzrostu cen mieszkań w najbliższych kwartałach.

Niskie stopy procentowe (niewykluczone, że jeszcze spadną), alternatywne źródła finansowania zakupu mieszkania (Polacy najczęściej kupują mieszkania za gotówką), poprawa na rynku pracy i wzrost dochodów gospodarstw domowych, a także wzrost limitów MdM w kilku regionach i nowelizacja tego programu w kierunku zwiększenia liczby mieszkań kwalifikujących się do programu – to długa lista argumentów, które zdaniem ekspertów PKO Banku Polskiego przemawiają za tym, że koniunktura w mieszkaniówce będzie się systematycznie poprawiać. Do czynników ryzyka zaliczono natomiast niepewność otoczenia regulacyjnego, czyli – inaczej mówiąc – konsekwencje wprowadzenia podatku od aktywów banków (na co kilka banków już odpowiedziało podniesieniem marż kredytów hipotecznych) i wciąż możliwe ustawowe rozwiązanie kwestii kredytów we frankach szwajcarskich. 

Z raportu wynika, że rynek w trzecim kwartale 2015 r. był stabilny, a ceny ofertowe w analizowanych grupach miast nie zmieniły się istotnie w porównaniu z drugim kwartałem, a w przypadku cen transakcyjnych wzrost sięgnął 2 proc. w grupie sześciu miast o liczbie mieszkańców od 400 to 750 tys. i pozostałych dziewięciu miast wojewódzkich bez Warszawy. W stolicy zwyżka na rynku wtórnym sięgnęła 6 proc. kw./kw., a na rynku pierwotnym ceny zmalały o 4 proc. 

Różnica między cenami ofertowymi a transakcyjnymi na rynku pierwotnym trochę malała (do 3-5 proc.), na wtórnym różnice były większe (9-17 proc.). 

Zdaniem PKO BP, znowelizowany od 1 września program MdM wzmocnił popyt na mieszkania, w szczególności dzięki rozszerzeniu programu o rynek wtórny. 

„Wypłaty wsparcia w trzecim kwartale 2015 r. były wyższe niż w drugim kwartale o 43 proc.” – zaznaczono. 

Ekonomiści banku lepiej oceniają perspektywy rynku w krótkim terminie, słabiej w długim, ponieważ zwracają uwagę na spadek liczby ludności i starzenie się społeczeństwa, co spowalnia popyt na mieszkania – w latach 2015-2025 grupa wiekowa potencjalnych nabywców pierwszego mieszkania (20-35 lat) zmaleje o 2,5 mln osób. 

„Należy oczekiwać zmiany struktury popytu na mieszkania (m.in. popyt na mniejsze mieszkania, mieszkania dostosowane do potrzeb osób w podeszłym wieku), przy utrzymaniu dotychczasowego tempa wymiany zdekapitalizowanego zasobu” – dodano.  mniejszych miastach wojewódzkich różnice sięgają 10 proc. 

 

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane