Prognozy inflacyjne analityków PKO BP

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-10-2005, 15:44

Analitycy PKO BP przewidują, że we wrześniu wskaźnik wzrostu cen i towarów konsumpcyjnych (CPI) wzrósł do 1,8 proc. w skali roku.

Analitycy PKO BP przewidują, że we wrześniu wskaźnik wzrostu cen i towarów konsumpcyjnych (CPI) wzrósł do 1,8 proc. w skali roku.

    Jak napisali w poniedziałkowym komentarzu, według ich szacunków wysoki wzrost cen żywności oraz wysoka dynamika wzrostu cen paliw (około 2,5 proc. w skali miesiąca i 16,7 proc. w skali roku) przyczyniły się do wzrostu wskaźnika CPI. Eksperci podają, że ceny wzrosły o 0,3 proc. w skali miesiąca.

     Ich zdaniem, istnieje ryzyko wyższego wzrostu cen odzieży i obuwia we wrześniu, ze względu na wstrzymanie importu odzieży z Chin do krajów UE. 

      Analitycy prognozują, że wyższa inflacja we wrześniu przyczyni się do wzrostu wskaźnika CPI do poziomu 1,5 proc. na koniec tego roku.

     Prognozy Ministerstwa Finansów pokazują, że wrześniowy wzrost cen wyniesie 0,4 proc. w skali miesiąca i 1,9 proc. w skali roku. Będzie on spowodowany wysokim wzrostem cen żywności (o 0,7 proc. w skali miesiąca) oraz paliw (o 3,4 proc.). Resort prognozuje spadek inflacji do 1,5 proc.; powinna się ona kształtować na podobnym poziomie pod koniec roku - czytamy w komentarzu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane