Program naprawczy KW zakłada alokację pracowników między kopalniami

PAP
opublikowano: 15-05-2013, 12:37

Program naprawczy dla kopalń Kompanii Węglowej (KW) będzie gotowy w ciągu najbliższych kilku tygodni. Dopuszcza on alokację, czyli przemieszczanie pracowników pomiędzy poszczególnymi kopalniami, wynika z informacji przedstawicieli Kompanii.

„Chcemy bez zwolnień pracowników doprowadzić do sytuacji, w której nasze kopalnie podniosą efektywność” - powiedział w środę PAP wiceprezes Kompanii Marek Uszko, uczestniczący w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Podkreślił, że program naprawczy obejmie wszystkie kopalnie firmy, a nie tylko te, które obecnie mają niezadowalające wyniki. „Każda z kopalń musi podjąć działania proefektywnościowe” - dodał.

Uszko poinformował, że program nie zakłada zmiany struktury organizacyjnej Kompanii. Niewykluczone jednak, że pracownicy danej kopalni będą przenoszeni do innych kopalń, jeżeli będzie taka potrzeba.

„Np. w sytuacji kopalni zatrudniającej 3 tysiące osób, szukamy rozwiązań dających zatrudnienie np. dla tysiąca pracowników, ale gwarantujące efektywność. Wówczas część załogi podlegałaby alokacji” - wyjaśnił wiceprezes, który odpowiada w KW za sprawy produkcji.

Wszystkie udostępnione już złoża węgla w Kompanii mają zostać wyeksploatowane do końca.

Uszko przypomniał, że Kompania nie przewiduje zwolnień pracowników, a zakładane w tym roku zmniejszenie zatrudnienia wynika z mniejszej liczby przyjętych do pracy osób niż liczba górników odchodzących na emerytury.

W ubiegłym tygodniu odpowiedzialny za górnictwo wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz poinformował, że kilka polskich kopalń jest trwale nierentownych. Wskazał przy tym, że spółki węglowe mają dostosować produkcję węgla do popytu nie powinny obawiać się trudnych decyzji o likwidacji nierentownych zdolności produkcyjnych – także decyzji o likwidacji kopalń lub ich części.

W odpowiedzi przedstawiciele Kompanii ogłosili, że kopalnie przynoszące straty realizują programy naprawcze, natomiast w przygotowaniu jest program obejmujący całą firmę. Ma on zostać ogłoszony wkrótce. Będzie też konsultowany ze związkowcami.

W tym roku Kompania, gdzie zwały niesprzedanego węgla są najwyższe w górnictwie, zakłada zmniejszenie produkcji tego surowca o ponad 3 mln ton oraz zmniejszenie załogi o ponad 3 tys. osób, w drodze odejść pracowników na emerytury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Program naprawczy KW zakłada alokację pracowników między kopalniami