Programiści nie narzekają na wynagrodzenie

opublikowano: 24-10-2017, 22:00

Chcesz dobrze zarabiać? Zostań specjalistą IT. To obecnie najbardziej pożądani przez pracodawców kandydaci do pracy.

Branża nowych technologii rozwija się w zawrotnym tempie, tworząc każdego roku 120 tys. nowych stanowisk. Niestety, rynek pracy nie nadąża za tymi zmianami i mimo że zainteresowanie studiami informatycznymi stale rośnie, absolwenci nie są w stanie zaspokoić kadrowych potrzeb pracodawców. Komisja Europejska prognozuje, że do 2020 r. zabraknie nawet 800 tys. specjalistów IT. Najbardziej poszukiwaną grupą zawodową mają być programiści.

Ścieżka do kariery

Rządy wielu europejskich państw starają się przekonać młodych do tego, że umiejętność programowania wkrótce stanie się równie wartościowa, co znajomość języków obcych. Gros pracodawców natomiast swoją postawą daje do zrozumienia, że obecnie ukończenie studiów nie jest istotne tak bardzo jak solidny i wyuczony fach w ręku. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się bootcamy programistyczne, gdzie w trakcie intensywnych kursów praktycy uczą słuchaczy posługiwać się kodem. Uczestnicy kursu naukę zaczynają od podstaw, co wymaga wiele czasu i pieniędzy. Najbardziej kompleksowe kursy trwają bowiem 9-12 tygodni i prowadzone są w trybie stacjonarnym od poniedziałku do piątku. Kosztują od 8 do 12 tys. zł w Polsce oraz od 6 do 9 tys. EUR (ok. 25-39 tys. zł) w krajach zachodniej Europy. W ofercie szkół znajdują się też kursy weekendowe oraz takie, które trwają raptem 2-3 dni — można uczyć się podczas nich wykorzystania konkretnych technologii i języków.

— Jest to czas, w którym poświęcasz całego siebie na naukę. Ale dzięki temu faktycznie bardzo szybko się rozwijasz. Gdy skończyłem kurs i dostałem pracę jako programista, zdałem sobie sprawę z tego, że mogę zrobić w życiu o wiele więcej, niż mi się wcześniej wydawało. W najbliższych planach mam założenie własnej działalności gospodarczej, która będzie dotyczyła testowania aplikacji — opowiada Sebastian Kurzynowski, programista w AppSaloon i absolwent Coders Lab, szkoły oprogramowania, która oferuje takie kursy. Warto dodać, że najlepsze placówki edukacyjne zazwyczaj ściśle współpracują z firmami zatrudniającymi programistów — są np. zaangażowane w układanie programu szkolenia.Chcą wyłapać najlepszych absolwentów, którzy są w stanie szybko przyswajać nową wiedzę — i oferują im pracę.

— Zdecydowałam się na kurs programowania, bo zaczęłam współpracować z Geek Girls Carrots i bardzo spodobał mi się świat, który zaczęłam poznawać, a o którym nie miałam wcześniej pojęcia. Poznałam dziewczyny, które kodują — porównując się z nimi i będąc przez nie zachęcana, doszłam do wniosku, że jest to coś, co mogę robić. Pierwszą pracę w Szwecji dostałam, będąc jeszcze w Polsce. Firma, która się mną zainteresowała, pomogła mi wyprowadzić się z kraju — znalazła mieszkanie i pomogła załatwić wszystkie dokumenty, abym została ich pracownikiem — mówi Amanda Waliszewska, programistka w AF, autorka bloga Hakierka.pl i absolwentka Coders Lab.

Najwięcej dla najlepszych

Obecnie programiści to najlepiej wynagradzana grupa pracowników IT. Ci rozpoczynający karierę w dużym mieście w Polsce zarabiają na początek od 3 tys. zł miesięcznie, jednak wraz z nabieraniem doświadczenia stawki szybko rosną. Starszy programista (architekt bądź menedżer projektów) otrzymuje już bowiem wynagrodzenie rzędu od 12 tys. zł do nawet 25 tys. zł. Co więcej, branża oferuje przejrzystą i szybką ścieżkę kariery oraz solidne pakiety bonusów, aby zatrzymać najlepszych. Dla porównania — mediana wynagrodzeń programisty w Wielkiej Brytanii wynosi 42 tys. GBP rocznie, czyli ok. 3,5 tys. GBP miesięcznie. W Niemczech natomiast 46 tys. EUR rocznie, czyli 3,8 tys. EUR miesięcznie. W Stanach Zjednoczonych pensja webdevelopera oscyluje między 40 tys. a 120 tys. USD rocznie w zależności od firmy, miejsca pracy i oczywiście doświadczenia.

430 tys. Tylu specjalistów IT pracowało w Polsce w 2016 r.

50 tys. Tylu pracowników są jeszcze w stanie zatrudnić firmy IT w Polsce (szacunkowe zapotrzebowanie).

700 EUR Tyle wynoszą średnie miesięczne zarobki początkującego programisty w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu