Programy zwiększają konkurencyjność firm

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 18-06-1999, 00:00

Programy zwiększają konkurencyjność firm

Forma pracowniczego programu emerytalnego zależy od zasobności zakładu pracy

Kryterium wyboru formy pracowniczego programu emerytalnego powinny być głównie koszty organizacji, wielkość i struktura zatrudnienia, branża oraz możliwość jego kontroli. Tworzenie programu bardziej opłacalne jest dla dużych firm międzynarodowych oraz polskich podmiotów prywatyzowanych. Pracodawca tworzący w firmie PPE powinien jasno przedstawić, dlaczego postanowił je utworzyć i jakie korzyści będą mieli pracownicy.

Opłacalność utworzenia pracowniczego funduszu emerytalnego waży się na poziomie 15-20 tysięcy osób zatrudnionych w firmie. Czym większy zakład, tym pula środków do inwestowania jest większa. Najważniejsza dla szefa firmy powinna być analiza kosztów. I nie chodzi wyłącznie o cenę początkową. Liczą się przede wszystkim całkowite koszty funkcjonowania programu. Na krótką metę koszty zwiększają mocno początkowe wydatki, związane z dokumentacją i administracją. Jednak bardzo wysokie koszty początkowe utworzenia programu emerytalnego można zmniejszyć podpisując międzyzakładową umowę emerytalną.

— Ryzyko konkurencji firm jest ogromne. Pracodawcy ponoszą koszty, których po utworzeniu PPE nie będą mogli zredukować, dlatego średnia wysokość wpłacanych składek będzie niższa niż 7 proc. — twierdzi Jarosław Bucoń, dyrektor ds. ubezpieczeń grupowych w Cardif.

Wady i zalety

Mniejsi pracodawcy powinni więc raczej wybrać gotowy produkt. Jeśli chodzi o koszty, to bardziej opłacalny jest wybór towarzystwa ubezpieczeniowego czy inwestycyjnego. Jednak w tym przypadku obciąża się uczestnika opłatami menedżerskimi czy kosztami zarządzania. Niewątpliwie utworzenie własnego pracowniczego funduszu emerytalnego zwiększa elastyczność, nie jest to bowiem gotowy pakiet. Zwiększa się również kontrola zarządzania. Można wybrać asset management oraz instrumenty inwestycyjne. Sami pracownicy mogą decydować, gdzie inwestować własne pieniądze i jak duże ryzyko ponosić.

Ponadto uczestnictwo pracownika w radzie nadzorczej pracowniczego towarzystwa emerytalnego daje korzyść w postaci dobrych relacji z zatrudnionymi, czego nie ma w gotowym produkcie.

Dobry interes

Program emerytalny w firmie warto utworzyć z kilku powodów, m.in. ulg zusowskich. Wolne od nich jest 7 proc. wynagrodzenia pracownika stanowiącego podstawę ustalenia obowiązkowej składki na ubezpieczenie. Składka naliczana jest przez pracodawców z chwilą wypłacania pracownikom wynagrodzenia po opodatkowaniu. Z punktu widzenia pracodawcy są one kosztem uzyskania przychodu. Kwoty wpłacane na rzecz pracowników są wliczone do podstawy wymiaru podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast zwolnione z podatku są świadczenia uzyskiwane w III filarze. Brak zdefiniowanego świadczenia to brak obietnicy o 50-70 proc. gwarantowanego uposażenia.

— Zwolnienie z podatku świadczeń uzyskiwanych z PPE nie jest do końca trafnym rozwiązaniem. Właściwsze byłoby zwolnienie składki, jak pokazują doświadczenia innych krajów — mówi Piotr Godzina, z Pioneer PPTFI.

Dodaje równocześnie, że warto jednak tworzyć PPE, ze względu na bardziej elastyczną, w porównaniu do II filaru, politykę inwestycyjną, którą zatwierdza UNFE, a przez to efektywniejszą stopę zwrotu.

Dodatkowy atut

Dobrze zorganizowany pracowniczy program emerytalny przez pracodawcę wpływa na wizerunek firmy i pomaga tworzyć korzystną politykę personalną, wiążącą starych pracowników i przyciągającą nowych. PFE podnosi konkurencyjność firmy. Na przykład w Wielkiej Brytanii pierwszym pytaniem osób starających się o pracę jest pytanie o PPE. Program emerytalny jest więc szansą na przyciągnięcie jeszcze lepszych pracowników. Dobrym rozwiązaniem jest zakładanie PFE w trakcie prywatyzacji. Pracownicy i pracodawcy stają się wówczas właścicielami akcji firmy i nie sprzedają ich. Nie warto jednak poprzez pracowniczy fundusz podnosić wartości firmy czy wspierać firmy słabej. Liczy się bowiem głównie dobry produkt dla pracownika.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Programy zwiększają konkurencyjność firm