Projekt RP obniża składki o 30 proc.

opublikowano: 26-10-2012, 00:00

O 30 proc. Ruch Palikota (RP) chce obniżyć obciążenia pracodawców składkami wpłacanymi do ZUS od wypłat pracowniczych. Wczoraj RP złożył w Sejmie odpowiedni projekt zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Projekt odnosi się do ubezpieczeń emerytalnych, rentowych, chorobowych i wypadkowych, których stopy procentowe wynoszą obecnie odpowiednio: 19,52 proc., 8 proc., 2,45 proc. oraz 0,4-8,12 proc. Posłowie proponują ich obniżkę do:

13,66 proc., 5,6 proc., 1,71 proc. i 0,28 — 5,68 proc.

— Obecnie polski przedsiębiorca do każdego złotego, którego wypłaca do kieszeni pracownika, musi dołożyć na rzecz państwa średnio 70 groszy w postaci różnych podatków i składek. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie — mówi poseł Łukasz Gibała.

W ocenie RP, obniżka składek ZUS sprawi, że przedsiębiorców będzie stać na zatrudnianie nowych pracowników, i to na umowy o pracę, a nie na umowy śmieciowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu