Projekty powrotu do corocznej waloryzacji rent i emerytur

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-06-2006, 20:39
Obserwuj w MójPB:

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej zajmuje się już dwoma projektami nowelizacji ustawy emeryturach i rentach z FUS, zakładającymi powrót do corocznej waloryzacji świadczeń. Trzeci projekt zapowiada Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej zajmuje się już dwoma projektami nowelizacji ustawy emeryturach i rentach z FUS, zakładającymi powrót do corocznej waloryzacji świadczeń. Trzeci projekt zapowiada Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

"Resortowy projekt nowelizacji powinien być gotowy za półtora miesiąca" - powiedziała na czwartkowym posiedzeniu Komisji dyrektor departamentu ubezpieczeń społecznych w resorcie, Teresa Guzelf.

Obecnie - po nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS z roku 2004 - waloryzacja rent i emerytur jest przeprowadzana co trzy lata, chyba że skumulowany wskaźnik inflacji przekroczy 5 proc.

Dwa poselskie projekty - Samoobrony i SLD - które przewidują powrót do corocznej waloryzacji, zostały skierowane do podkomisji. Projekt Samoobrony przewiduje także powrót do waloryzacji płacowej (którą zniosła nowelizacja z 2004 roku) o co najmniej 20 proc. wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Projekt SLD zakłada powiększenie wskaźnika waloryzacji o 30 proc. wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Przewiduje także skrócenie odchodzenia od tzw. starego portfela do roku 2008. Chodzi o osoby, które przeszły na emeryturę w latach 1993-1998 i otrzymały emerytury wyliczone na podstawie zaniżonej kwoty bazowej (ze 100 do 91 proc. przeciętnego wynagrodzenia).

O planach skrócenia likwidacji tzw. starego portfela informowało także w kwietniu ministerstwo pracy. Resort rozważał wówczas dwa warianty: dwuetapowy czyli podwyższenie kwoty bazowej do 96,5 proc. od 1 marca 2007 roku i do 100 proc. od 1 marca 2008 roku oraz jednorazowe podwyższenie kwoty bazowej do 100 proc. od 1 marca 2007 roku.

Według szacunków, pierwszy wariant kosztowałby 2,8 mld zł, a drugi 2,6 mld. Rozważany był także powrót do corocznej waloryzacji rent i emerytur oraz waloryzacji o wzrost płac.

Zgodnie z obecnym stanem prawnym, cały proces likwidacji tzw. starego portfela zakończyłby się w roku 2010, kiedy emeryci i renciści otrzymaliby świadczenie wyliczone od 100 proc. kwoty bazowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane