Prokom Software: Lepsze wyniki w II pół., dywidenda od 2005 r.

Internet Securities
opublikowano: 20-05-2005, 16:51

Prokom Software SA spodziewa się, że wyniki finansowe za II kw. 2005 roku będą zbliżone do I kw., natomiast wyraźna poprawa powinna nastąpić w II połowie roku, powiedział w piątek prezes spółki Ryszard Krauze. Prezes zapowiedział także, że począwszy od wyników za 2005 Prokom Software, jak i spółki z grupy, rozpoczną wypłacanie dywidendy.

Prokom Software SA spodziewa się, że wyniki finansowe za II kw. 2005 roku będą zbliżone do I kw., natomiast wyraźna poprawa powinna nastąpić w II połowie roku, powiedział w piątek prezes spółki Ryszard Krauze. Prezes zapowiedział także, że począwszy od wyników za 2005 Prokom Software, jak i spółki z grupy, rozpoczną wypłacanie dywidendy.

„Wyniki drugiego kwartału będą zbliżone do pierwszego, głównie z powodu ponoszonych kosztów restrukturyzacji. Rozpoczynamy proces zwalniania pracowników i będzie on widoczny. Jednak koszt z tym związany obciąży wyniki obecnego kwartału” – powiedział Krauze dziennikarzom.

Dodał, że liczba planowanych osób do zwolnienia wynosi około 100 osób.

„Pewne procesy restrukturyzacyjne trwają znacznie dłużej, dlatego ich wpływ na wyniki będzie widoczny w dłuższym terminie. Szacujemy, że roczne oszczędności, jakie uzyskamy z tego tytułu, mniej więcej do lipca przyszłego roku wyniosą około 80 mln zł i dotyczy to tylko samej spółki Prokom Software” – powiedział prezes.

W przypadku spółek z grupy szacunki dotyczące oszczędności z tytułu przeprowadzonych restrukturyzacji jeszcze trwa. „Myślę, że za jakieś 2-3 tygodnie będziemy mogli podać dokładną cyfrę” – dodał Krauze.

LEPSZE WYNIKI

Według prezesa drugie półrocze dla Prokomu Software będzie znacznie lepsze.

„Negocjujemy w tej chwili trzy duże kontrakty na rynku polskim. Spodziewamy się, że przychody jak i zysk netto będzie znacznie wyższy niż w 2004 roku zarówno jednostkowy jak i skonsolidowany” – dodał Krauze.

W 2004 roku spółka zanotowała 37,19 mln zł zysku netto, natomiast na poziomie grupy było to około 23,7 mln zł.

Skonsolidowany zysk netto przypadający udziałowcom jednostki dominującej Prokomu wyniósł w pierwszym kwartale br. 4,12 mln zł wobec 13,09 mln zł rok wcześniej. Średnia oczekiwań rynkowych wynosiła 6,19 mln zł. Przychody grupy wyniosły 279,34 mln zł wobec 301,60 mln zł rok wcześniej.

DYWIDENDA

„Jesteśmy w trakcie zmieniania polityki dywidendowej, zarówno dla spółki-matki, jak i dla całej grupy. Zakładamy, że począwszy od zysku za 2005 rok, będziemy chcieli przeznaczać od 10% do 40% na dywidendę. Dotyczy to zarówno spółki-matki, jak i wszystkich spółek z grupy” – powiedział Krauze dziennikarzom.

Prokom Software w ostatnich latach nie wypłacał akcjonariuszom dywidendy.

HISZPAŃSKA UMOWA

Dzisiaj Prokom Investments (spółka zależna od Prokom Software) podpisała z hiszpańskim deweloperem firmą Fadesa Inmobiliaria umowę, na mocy której powołana została spółka Fades Prokom Polska. Prokom Software obejmie 49% udziałów w spółce, natomiast partner z Hiszpanii 51%.

„Spółka Fadesa jest notowana na hiszpańskiej giełdzie i zależało jej zarządowi, by móc konsolidować wyniki tej nowej spółki. My doskonale ich rozumiemy, dlatego postanowiliśmy właśnie w ten sposób podzielić się udziałami” – powiedział Krauze.

W pierwszym okresie działalności nowa spółka zajmie się zagospodarowaniem około 17-hektarowej działki w Miasteczku Wilanów, gdzie wybudowanych ma zostać 1800 mieszkań.

„Działalność mieszkaniowa Prokomu Investments przejdzie w całości do nowej spółki. Jednak ta umowa pozwoli nam na wycofanie części środków i szybszą spłatę zadłużenia” – powiedział Krauze.

Prokom Investments zamierza sprzedać nowej spółce 12 hektarów i w ten sposób pozyskać środki na spłatę zadłużenia wobec Prokom Software, wynoszącego obecnie około 280 mln zł.

„Myślimy, że do końca roku uda nam się spłacić m.in. dzięki tej transakcji około 100 mln zł” – powiedział dziennikarzom prezes spółki Prokom Investments, Zbigniew Okoński.

Według niego, kolejne projekty mieszkaniowe planowane w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Trójmieście będą przeprowadzane na podobnych zasadach.

„W tej chwili w Gdańsku rozważamy zakup 20-hektarowy teren. Ze sprzedaży poszczególnych działek wraz z naliczoną odpowiednią marżą, będziemy dalej spłacać nasze zadłużenie” – powiedział Okoński.

Prezes Okoński zapowiedział, że budowa pierwszych 500 mieszkań przez nową spółkę rozpocznie się w końcu tego roku. „Jeżeli zostaną uruchomione procesy inwestycyjne w kolejnych miastach, to projekty będą prowadzone równolegle” – dodał.

Spółka Fadesa w 2004 roku zanotowała 120,3 mln euro zysku netto przy przychodach na poziomie 686,5 mln euro.

Głównymi akcjonariuszami Prokom Software – według raportu opublikowanego po pierwszym kwartale 2005 roku – są: Ryszard Krauze posiadający 1.564.698 akcji (11,26% kapitału, 11,96% w głosach na WZ), Prokom Investments 1.420.776 akcji (10,23% i 11,73%), Bank of New York 1.269.375 walorów (9,14% i 8,68%), PZU SA z PZU Życie 813.760 akcji (5,86% i 5,56%).

W piątek na zamknięciu za akcję Prokomu płacono 93,10 zł po wzroście o 3,91%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane