Prokuratoria: oddalić pozew Elektrimu o PAK

Agnieszka Berger
04-08-2008, 07:26

Marcin Dziurda, prezes Prokuratorii Generalnej, uważa, że Elektrim nie ma podstaw, by domagać się od skarbu sprzedaży elektrowni.

Dwa tygodnie temu Prokuratoria Generalna (PG), która reprezentuje skarb w ważniejszych postępowaniach sądowych, dostała pozew zarządcy Elektrimu w sprawie Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK). W czwartek przesłała do sądu odpowiedź.

Józef Syska, zarządca masy upadłości Elektrimu, domaga się, by sąd zmusił skarb do sprzedaży spółce pozostałych 4,34 mln akcji PAK. Do inwestora (a właściwie do jednej ze spółek Zygmunta Solorza-Żaka, głównego akcjonariusza Elektrimu) należy obecnie niespełna połowa udziałów w zespole elektrowni. Firma sprawuje też kontrolę operacyjną nad PAK. Z pozwu wynika, że pozostałe 50 proc. akcji, które wciąż ma w posiadaniu Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP), inwestor wycenia na 1,61 mld zł. Od dawna żąda od MSP ich sprzedaży, powołując się na umowę prywatyzacyjną z aneksami oraz zawarte w 2005 r. porozumienie.

Zdaniem Marcina Dziurdy, szefa Prokuratorii Generalnej, nie ma do tego podstaw. Dlatego PG w odpowiedzi na pozew wnosi o oddalenie powództwa zarządcy Elektrimu.

Więcej w poniedziałkowym „Pulsie Biznesu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prokuratoria: oddalić pozew Elektrimu o PAK