Prokurent wyręczy szefa w firmie

Albert Stawiszyński
opublikowano: 22-11-2005, 00:00

Tylko osoba fizyczna może być prokurentem. Osoba, a nie jakaś prywatna spółka. Za to powołać go ma prawo każdy przedsiębiorca.

W liście do redakcji „Pulsu Biznesu” prezes niewielkiej spółdzielni mieszkaniowej z województwa wielkopolskiego napisał, że ma w planach powołanie prokurenta, który by się zajął zawieraniem umów z firmami ocieplającymi budynki. Powstał jednak problem.

— Czy w ogóle spółdzielnia ma prawo do prokurenta? Jeśli tak, to czy może nim być prywatna firma? — pyta prezes.

Reguły ustanawiana

Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa, „umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych” związanych z przedsiębiorstwem. Prokurent zazwyczaj prowadzi niektóre sprawy firmy.

Może nim zostać tylko osoba fizyczna. Prawo udzielania prokury przysługuje nie tylko spółkom prawa handlowego (np. akcyjnym czy z ograniczoną odpowiedzialnością), ale także innym przedsiębiorcom rejestrowym.

— Przysługuje więc ono także m.in. spółdzielniom, fundacjom czy jednostkom badawczo-rozwojowym. Przedsiębiorca nie musi być wpisany do rejestru, aby jej udzielić. Wystarczy, że podlega obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców — twierdzi Hubert Mackiewicz, radca prawny z kancelarii Kalwas i Wspólnicy.

Nietypowy pełnomocnik

— Prokurenta można odwołać w każdej chwili, co czyni tę konstrukcję atrakcyjną, bo na przykład odwołanie członka zarządu bywa niekiedy kłopotliwe i długotrwałe — wyjaśnia Hubert Mackiewicz.

Prokury udziela się na piśmie. Powołując prokurenta, należy określić zakres jego uprawnień. Rozróżniania się dwa rodzaje prokury: łączną, która wymaga zgody co najmniej dwóch prokurentów (lub prokurenta i członka zarządu) oraz samoistną — prokurent podejmuje decyzje samodzielnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Prokurent wyręczy szefa w firmie