Promocja mediacji w Kodeksie pracy

opublikowano: 16-01-2017, 22:00

Kolejna propozycja legislacyjna Rady Dialogu Społecznego czeka na rozpatrzenie przez rząd.

Dziś rząd ma zająć się projektem zmian w Kodeksie pracy przygotowanym przez organizacje partnerów tworzących Radę Dialogu Społecznego (RDS). Rada Ministrów rozpatrzy go na wniosek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Uchwała nr 18 z 19 października 2016 r. dotyczy projektu nowelizacji Kodeksu, który zakłada wydłużenie do 21 dni terminów na wniesienie odwołania do sądu pracy, a także wprowadzenie rozwiązań promujących alternatywne metody rozwiązywania sporów. Dłuższe terminy odwoławcze już przyjęto w ustawie z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców — obowiązują one od 1 stycznia tego roku. Propozycje odnoszące się do drugiego zagadnienia zakładają obowiązkowe informowanie pracowników o możliwości polubownego, przedsądowego rozstrzygania sporów poprzez m.in. wystąpienie z wnioskiem o mediację. Byłaby ona prowadzona na podstawie umowy zawartej przez strony.

— Promowanie mediacji w relacjach pomiędzy pracownikiem a pracodawcą jest uzasadnione z uwagi na dużą liczbę spraw wypływających do sądów pracy, a co za tym idzie, długi czas trwania postępowań. Niekiedy jest to kilka lat, a na pierwsze rozprawy czeka się po pół roku. Mediacja jest efektywniejsza, zarówno pod względem kosztowym, jak i czasowym — komentuje Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert Pracodawców RP. Projekt jest pierwszą wspólną inicjatywą legislacyjną strony pracodawców i pracowników przygotowaną zgodnie z nową ustawą o RDS z lipca 2015 r. Partnerzy społeczni mogą przygotowywać wspólnie projekty aktów prawnych i przekazywać je właściwemu ministrowi w celu przedłożenia Radzie Ministrów. Rząd ma obowiązek ich rozpatrzenia, a ewentualną decyzję o nieprzyjęciu projektu uzasadnić. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Promocja mediacji w Kodeksie pracy