Promocja w gadżetach: rządzi jakość

opublikowano: 19-07-2016, 22:00

Wydatki na działania reklamowe firm rosną. Tylko ok. 6 proc. zapowiada ich spadek — wynika z badania PIAP.

Już nie tylko reklama w internecie jest liderem na liście najskuteczniejszych i zarazem najtańszych nośników reklamy. Równorzędne miejsce zajęły upominki promocyjne. W obu przypadkach taką rolę przyznało im równo po 37,14 proc. respondentów najnowszego, piątego badania Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP) na temat postrzegania artykułów reklamowych przez tzw. klientów końcowych. Przed rokiem 63,41 proc. ankietowanych wskazało internet jako dominujące medium w ich działaniach promocyjnych.

Dla poddanych badaniu dyrektorów działów marketingu, osób podejmujących w firmach decyzje oraz odpowiedzialnych za budżety reklamowe w dużych korporacjach oraz małych i średnich przedsiębiorstwach ani reklama zewnętrzna, ani foldery i nawet spot w telewizji nie są tak efektywne i cenowo korzystne, jak promocja w internecie i w formie gadżetów. 11,43 proc. głosów — to najlepszy wśród nich drugi wynik (dla reklamy zewnętrznej).

Najgorszy w tej kategorii, czyli korzystnej relacji skuteczności do ceny, przypadł reklamom radiowym i prasowym — nie było nawet jednego wskazania. Wzrosła jednocześnie ogólna ocena efektywności upominków reklamowych. 82,86 proc. marketerów ceni ich skuteczność w działaniach promocyjnych, w ubiegłym roku tak to widziało70,73 proc. ankietowanych. Badanie pokazuje też, że tego rodzaju artykuły są w większości firm wykorzystywane do kształtowania pozytywnego wizerunku swoich marek.

Przyznało to 91,43 proc. respondentów, przed rokiem 82,93 proc. Zmieniają się też kryteria wyboru artykułów promocyjnych. Coraz bardziej liczy się ich jakość, na co stawia obecnie 71,43 proc. respondentów (przed rokiem 68,29 proc.). Wygląd gadżetów ma znaczenie dla 57,14 ankietowanych, funkcjonalność również dla 57,14 proc., a cena dla 51,43 proc.

Na liście najczęściej wybieranych upominków przeważają torby i opakowania (48,57 proc.), artykuły biurowe (45,71 proc.), kalendarze (45,71 proc.), foldery i ulotki (42,86 proc.). 60 proc. firm deklaruje wzrost wydatków na reklamę, a 5,71 proc. ich spadek. Największe w 2016 r. budżety na działania BTL (artykuły promocyjne, programy lojalnościowe, druk), przekraczające 100 tys. zł zakłada 17,14 proc. badanych, w przedziale od 20 tys. do 50 tys. zł — 20 proc. respondentów, a od 10 tys. zł do 20 tys. zł — 22,86 proc. marketerów.

Do 5 tys. zł przeznaczy na te cele 11,43 proc. ankietowanych. Podobnie, aczkolwiek nieco ostrożniej prognozują oni wydatki na 2017 r., przy czym budżet na działania BTL nie został jeszcze zaplanowany w 25,1 proc. firm reprezentowanych w badaniu. Plan wydatków na te cele zależy od różnych czynników.

Ankietowani wskazują na obroty firm, wypracowany zysk, korzyści z poniesionych działań marketingowych, tendencje na rynku, możliwości finansowe przedsiębiorstwa, zapotrzebowanie pionu sprzedaży i menedżerów, koniunkturę, planowane akcje marketingowe, sprzedaż, udział w zagranicznych targach branżowych, przychody i zyski z inwestycji. Pod uwagę brane są oczywiście upodobania i zapotrzebowanie klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu