Promujemy kobiety, które odniosły sukces

opublikowano: 04-11-2019, 22:00

Ponad połowa Polek jest nieaktywna zawodowo, a w sytuacji braku rąk do pracy wskaźnik wygląda dramatycznie.

Z jednej strony to jeden z hamulców rozwoju gospodarki. Z drugiej — ogromny, uśpiony potencjał. „PB” chce się przyczynić do jego obudzenia i uruchomienia.

Mimo wielu przemian problemem nadal jest dominacja mężczyzn na stanowiskach najwyższych. Wystarczy rzut oka nie tylko na skład zarządów, lecz zwłaszcza na listę prezesów największych polskich spółek. To problem nie tylko naszego kraju i nie tylko biznesu. Promykiem nadziei jest objęcie w tym roku — pierwszy raz w unijnych dziejach — przewodnictwa Komisji Europejskiej (KE) przez kobietę — Ursulę von der Leyen. Delegującym komisarzy rządom postawiła warunek, aby w jej KE reprezentacje obu płci były liczebnie zrównane. Wszystko wskazuje na to, że cel osiągnie — w nowym zarządzie Unii Europejskiej proporcja wyjdzie 14:13 lub 13:14, przy składzie 27-osobowym lepiej się nie da. Kodeks spółek handlowych takiej równości nie przewiduje, ale brak nakazu ustawowego przecież nie wyklucza, żeby rady nadzorcze brały przykład z konstrukcji nowej KE.

Co do zasady jednak bardziej od nakazów i zakazów wolimy motywowanie. Dlatego dziewiąty już raz organizujemy ranking 100 Kobiet Biznesu w dwóch kategoriach firm. Towarzyszy mu plebiscyt na Kobietę Biznesu Roku, w którym czytelnicy „PB” i Bankier.pl wybierają najbardziej na to miano zasługującą menedżerkę. Jesteśmy bowiem przekonani, że promowanie kobiet, które odniosły sukces, jest najskuteczniejszą metodą zwiększania ich roli w biznesie — motywuje je do działania, zaś koleżanki i współpracowniczki inspiruje.

O tytuł w plebiscycie walczy 10 właścicielek firm i menedżerek. Reprezentują różne branże i firmy różnej wielkości, jedne działają od dawna, inne w trzy lata zbudowały imponujący biznes. Jak co roku wybór nie będzie łatwy. Głosować można do 20 listopada 2019 r. na stronie www.100kobietbiznesu.pl. Zwyciężczynię plebiscytu ogłosimy, razem z wynikami rankingu, 5 grudnia na gali w Teatrze Wielkim—Operze Narodowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki, redaktor naczelny „Pulsu Biznesu”

Polecane