Proponowane normy jakości paliw wymagają poprawek

opublikowano: 23-08-2018, 22:00

Organizacje ekologiczne i samorządy ostro krytykują resort energii za proponowane normy i rozwiązania.

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, cytowany w komunikacie resortu oświadczył, że projektowane przepisy rozporządzenia o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym i uwzględniają możliwości nabycia paliw przez najmniej zamożne gospodarstwa domowe.

Nie bez przyczyny Polska „rządzi” w smogowych europejskich rankingach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). To miliony ton węgla spalanych każdego roku w domach są główną przyczyną złego stanu powietrza, które zasnuwa polskie miasta i wsie w sezonie grzewczym — alarmuje Marek Józefiak z Greenpeace.
Zobacz więcej

NIECHLUBNY REKORD:

Nie bez przyczyny Polska „rządzi” w smogowych europejskich rankingach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). To miliony ton węgla spalanych każdego roku w domach są główną przyczyną złego stanu powietrza, które zasnuwa polskie miasta i wsie w sezonie grzewczym — alarmuje Marek Józefiak z Greenpeace. Fot. Marek Wiśniewski

Do konsultacji publicznych projekt przekazano 13 sierpnia 2018 r., z terminem nadsyłania uwag do 21 sierpnia. Trwały więc tydzień. W dodatku w tym czasie wypadł świąteczny, długi weekend.

Według ministerstwa, rozporządzenie wyeliminuje węgiel najgorszej jakości, czyli muły węglowe i flotokoncentraty, i ograniczy napływ niesortowanego węgla do Polski.

Innego zdania są ekolodzy i samorządowcy.

— Proponowane normy zezwalają na spalanie węgla o bardzo słabych parametrach — wysokiej zawartości wilgoci, siarki, popiołu i niskiej wartości opałowej. To uniemożliwi osiągnięcie znaczącej poprawy jakości powietrza — ocenia Polski Alarm Smogowy.

Protestują ekolodzy...

Ekolodzy uważają, że rozporządzenie umożliwia wprowadzanie do obrotu handlowego odpadów węglowych, tj. flotokoncentratów czy mułów, przez ich mieszanie z miałami, co jest niezgodne z lipcową nowelizacją ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Nie określając dopuszczalnej ilości tzw. podziarna, czyli zawartości w paliwie cząstek drobniejszych, pozwala swobodnie dosypywać muły i flotokoncentraty do miału węglowego — zwraca uwagę Polska Zielona Sieć.

— Zamiast troski o interes społeczny minister Krzysztof Tchórzewski zadbał jedynie o interesy nadzorowanych przez niego kopalni, a cenę za uparte trwanie przy węglu i brak rozwoju odnawialnych źródeł energii nadal będą płacili swoim zdrowiem obywatele. Dla społeczeństwa pseudonormy węgla to jasny sygnał. Minister energii ma na oczach klapki nałożone przez państwowy sektor górniczy. Normy miały być pierwszym krokiem na drodze ku czystemu powietrzu. Dla ministra energii zdrowie Polaków nie ma jednak znaczenia, jeśli w grę wchodzą pieniądze branży węglowej — podkreśla Marek Józefiak, koordynator kampanii ds. klimatu i energii w Greenpeace

...i samorządowcy

Przeciwko nowym przepisom protestują też samorządowcy. Wejście w życie przepisów w takim kształcie nie spowoduje w żadnym stopniu poprawy jakości powietrza w Polsce. Nadal w obrocie pozostanie paliwo niskiej jakości, które nie powinno być sprzedawane indywidualnym odbiorcom — uważa sejmik mazowiecki.

— Samorządy starają się walczyć ze smogiem, ale jak to robić, gdy Ministerstwo Energii, zamiast poprawiać przepisy, je psuje. Mimo zakazów, które są zawarte w naszych uchwałach antysmogowych, w obrocie będą najgorsze gatunki paliw stałych. I właściwie cała nasza walka o dobre powietrze bierze w łeb — mówi marszałek Adam Struzik.

Negatywne stanowisko przesłał też marszałek śląski Wojciech Saługa. Według niego, przygotowany projekt nie spełnia oczekiwań i nie przyczyni się do obniżenia niskiej emisji, a wręcz przeciwnie — usankcjonuje złą jakość paliw stałych dla sektora bytowo-komunalnego. Warunkiem skutecznej walki z niską emisją jest wymiana niesprawnych urządzeń i całkowite wycofanie z sektora paliw niskiej jakości. Protestowali także członkowie zarządu województwa małopolskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy